Val Di Chiana w Toskanii

Val di Chiana, znana również jako Valdichiana lub Dolina Chiana, znajduje się w środkowych Włoszech. Leży między Arezzo i Perugią, w prowincjach Toskania i Umbria. Obszar ten ma wiele rzeczy do zaoferowania odwiedzającym, od malowniczych wiosek po starożytne zamki i targi.

żyzny obszar

Żyzna Val di Chiana to dolina aluwialna w północnej Toskanii, która została zasiedlona przez Etrusków i Rzymian. Obszar ten był wcześniej bagnistym rozlewiskiem i został przekształcony w bogate, żyzne dno doliny. Na tym żyznym dnie doliny znajdowały się liczne duże gospodarstwa rolne, które świadczą o tym, że na tym obszarze kwitło rolnictwo.

Val di Chiana jest jedną z największych dolin apenińskich, zajmującą ponad 500 kilometrów kwadratowych. Z miasteczka Cortona, położonego na czele doliny, okolica wygląda jak bujny ogród. 22 wieki temu region ten musiał być bogatym spichlerzem dla Etrusków. Hanibal nawet złupił ten region, zanim przekroczył Alpy. Ten obszar Toskanii jest pełen dowodów na istnienie bogatej i starożytnej cywilizacji.

Val di Chiana jest jednym z najbardziej zielonych i żyznych obszarów we Włoszech. Jego historia skupia się wokół rzeki Clanis, która ukształtowała region i była miejscem narodzin cywilizacji etruskiej. Z biegiem czasu rzeka Clanis spowolniła, dzięki czemu ziemia stała się uprawna, a rzeka Chiana żeglowna. W czasach rzymskich Val di Chiana była znana jako „spichlerz Etrurii”. Rzymianie wybudowali na biegu rzeki jazy dla ryb, dzięki czemu mogła ona funkcjonować jako żeglowny strumień.

miasto

Val di Chiana to żyzna toskańska dolina, w której znajdują się średniowieczne miasteczka, etruskie grobowce i słynne winnice. Znajdują się tu również wspaniałe sklepy outletowe, szlaki turystyczne i źródła termalne. Odwiedź tę stronę Toskanii, aby poznać jej przeszłość i teraźniejszość.

Ten włoski region jest skrzyżowaniem miast Perugia i Arezzo. Wiele miast ma etruskie i rzymskie pochodzenie, a obszar ten jest pełen średniowiecznych i renesansowych budynków. Region ten był niegdyś bagiennym, pełnym komarów terenem, ale szeroko zakrojone działania rekultywacyjne zmieniły krajobraz. Dziś Val di Chiana to piękna dolina, z małym jeziorem pośrodku.

W Val di Chiana znajdują się 22 miasta i wioski. Oprócz nich, od południa graniczy również z Umbrią. Region ten słynie z kąpielisk termalnych. Val di Chiana znajduje się na południe od Arezzo. Miasta Perugia, Castiglione del Lago, Paciano i Citta della Pieve znajdują się w Val di Chiana.

Loro Ciuffenna jest przykładem średniowiecznej architektury wojskowej i znajduje się 25 km na północny zachód od Arezzo. Posiada jednołukowy most romański i jest otoczone przez góry i Balze, które są unikalnymi formacjami skalnymi. Na miejskim Piazza Lazzeri znajduje się średniowieczna cysterna „La Cisterna”, która przez wieki służyła jako centrum miasta. W mieście znajduje się również kilka sal wystawowych.

a castle

Jeśli szukasz miejsca na nocleg podczas następnej podróży do Toskanii, możesz rozważyć odwiedzenie zamku w Val di Chiana. Te średniowieczne twierdze znajdują się na wzgórzu, które wznosi się na pięćset metrów. Obszar ten jest wypełniony pięknymi średniowiecznymi miasteczkami i klasztorami.

Aval Di Chiana to poszukiwany obszar w Toskanii, a zamek w tym regionie oferuje panoramiczne widoki na otaczającą dolinę i jezioro Trasimeno. Średniowieczny zamek, pochodzący z około 963 roku n.e., położony jest w 18-hektarowej posiadłości. Posiadłość otoczona jest lasami bukowymi i kasztanowymi.

Zamek w Val di Chiana ma bogatą historię. Zamek Valiano położony jest na wzgórzu w Valdichiana i dominuje nad okolicą. Został zbudowany około IX wieku i był częścią lenna Marchiones. Szczyci się ośmioma wieżami i wychodzi na Val di Chiana. Główna wieża ma szczególnie zwinny kształt. Oprócz uroku architektonicznego, w zamku znajdują się również starożytne grobowce.

Kolejnym zamkiem w Val di Chiana jest Ciggiano. Lokalizacja zamku znajduje się w pobliżu miasta Civitella. Miasto położone jest nad rzeką Cilone, która płynie niemal równolegle do rzeki Vingone. Zamek znajduje się na granicy Val di Chiana i Val d’Orcia.

a fair

Jeśli szukasz miejsca do odwiedzenia we Włoszech, powinieneś poświęcić czas na wizytę w Val di Chiana. Ta duża dolina graniczy z Toskanią, Umbrią i Perugią i jest domem dla 22 gmin. Dolina była historycznie bagnistym terenem zalewowym, ale dziś jest żyznym dnem doliny z bogatą historią rolnictwa. Bogactwo to znajduje odzwierciedlenie w licznych dużych gospodarstwach rolnych, które są rozrzucone w całym regionie.

Karnawał Foiano della Chiana, odbywający się co roku między lutym a marcem, jest jednym z najważniejszych włoskich wydarzeń. Ten kolorowy karnawał, na który składa się 5 niedzielnych parad, uważany jest za najstarszy tego typu. Wydarzenie to jest źródłem wielkiej dumy i słynie z ekstrawaganckiej choreografii.

Średniowieczne centrum miasta i słynny tor wyścigów konnych należą do innych atrakcji. Rozwijająca się scena kulturalna miasta obejmuje koncerty i przedstawienia teatralne.

a spa

Położone w regionach Chianti i Val di Chiana, Rapolano Terme jest znane z dwóch termalnych spa. San Giovanni i Antica Querciolaia są wyposażone w najnowsze technologie i innowacyjne zabiegi wellness. Te dwa uzdrowiska otoczone są gęstym lasem i mogą pochwalić się szeroką gamą zabiegów wellness.

Wody termalne w Val di Chiana są naturalnie korzystne i są często stosowane jako alternatywa dla medycyny konwencjonalnej. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym i uzyskać receptę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Ośrodki uzdrowiskowe w Val di Chiana specjalizują się w leczeniu różnych chorób, od oddechowych, przez jelitowe, po mięśniowo-szkieletowe.

Wody termalne w Toskanii mogą przenieść Cię od zgiełku miasta i zachęcić do obcowania z naturą. Tutejsze uzdrowiska położone są w pobliżu zabytkowych miast, średniowiecznych przysiółków i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Obszar ten jest również bogaty w historię i sztukę. Oprócz wód termalnych można tu skosztować pysznej lokalnej kuchni i odprężającego hydromasażu.

Woda termalna Calidario płynie w temperaturze 36 stopni. Ponieważ jest wzbogacona o skały wapienne, ma stałą częstotliwość wymiany. Odwiedzający mogą również doświadczyć uzdrowiskowego Thermarium, które jest połączeniem łaźni tureckiej i sauny.

rzeka

Val di Chiana to jedna z najpiękniejszych rzek Włoch. Płynie na południe od Arezzo i przecina terytorium Terni i Perugii. Jej zachodnią granicą jest Val d’Orcia, która leży na zachód od Montepulciano. Jej nazwa pochodzi od tego, że rzeka przepływa przez serce regionu.

Val di Chiana to szeroka dolina, która przepływa przez Toskanię i Umbrię. Obejmuje 22 gminy i historycznie była rozległym bagnistym terenem zalewowym. Obecnie rzeki przepływają przez ten obszar, który był niegdyś zamieszkany przez Etrusków i Rzymian. W średniowieczu rzeka Chiana stała się bagnem i była źródłem malarii dla miejscowej ludności.

Dolina Chiana to szeroka dolina w południowo-wschodniej Toskanii, sięgająca do Umbrii. Jest zasilana przez rzekę Chiana, ale niegdyś była przekierowana do Arno i Tybru. Była zamieszkana już w czasach prehistorycznych i była domem dla wielu miast etruskich. Później przeszła w ręce Rzymian i była głównym ośrodkiem. Rodzina Medyceuszy zadbała o rekultywację terenu w tym miejscu. Dziś znajdują się tu winnice, pastwiska i gorące źródła.

średniowieczny zamek

Jeśli chcesz doświadczyć średniowiecznego zamku i zobaczyć wiejską stronę Toskanii, powinieneś rozważyć pobyt w zamku w Val di Chiana. Ta średniowieczna wioska leży w połowie drogi między Sieną a Arezzo i kilka kilometrów od Monte San Savino. W tej ufortyfikowanej rolniczej wiosce znajduje się średniowieczna wieża, brama i mały romański kościół. Niedawno przeszedł on renowację, a w jego murach można nawet zorganizować ślub religijny.

Jednym z najbardziej imponujących zamków w Valdichiana jest zamek Valiano, czasem nazywany Valiana. Zamek ten był pierwotnie własnością markizów Del Colle, a później stał się feudalną własnością rodziny Del Pecora z Montepulciano. Służył jako ważna placówka w Valdichiana, gdzie służył jako obowiązkowe przejście dla sił wojskowych. Posiadał również sieć wież komunikacyjnych do wymiany sygnałów ostrzegawczych z innymi zamkami w Montalera i Montegualandro. Oprócz położenia w Valdichiana, zamek zajmował również terytorium w pobliżu góry Cetona i jeziora Trasimento.

Pierwsza cytadela została zbudowana przez Longobardów podczas ich dominacji na tym terenie. Zbudowali oni zamek na szczycie istniejących wcześniej rzymskich fortyfikacji. W XI wieku osada przeszła w ręce biskupów Arezzo, a w XIII wieku uwikłała się w wojnę pomiędzy Sieną a Arezzo. W 1289 roku twierdza została zniszczona w wyniku bitwy. W 1348 roku Florencja rozpoczęła wojnę z Arezzo o posiadanie osady.

Podobne tematy