Co zobaczyć i zrobić w Arezzo w jeden dzień

Położone we wschodniej Toskanii, Arezzo jest domem dla wielu pięknych zabytkowych budynków, w tym renesansowej Basilica di San Francesco i rzymsko-katolickiej katedry. Znajduje się tu również wiele sklepów z antykami, które można przeglądać. Jest wiele do zobaczenia i zrobienia w Arezzo, ale jeśli masz tylko jeden dzień do dyspozycji, możesz łatwo zmieścić wszystko w. W tym artykule zwrócimy uwagę na kilka najciekawszych miejsc.

Starożytny rzymski amfiteatr

Starożytny rzymski amfiteatr w Arezzo został zbudowany w II wieku n.e. i jest świadectwem znaczenia miasta w czasach rzymskich. Dziś pozostała tylko niewielka część konstrukcji, a duża część została uszkodzona. Kamienie, które zostały użyte do jego budowy zostały wykorzystane do innych projektów, takich jak mury miejskie i pobliski kościół. Amfiteatr miał około 68 metrów (222 stopy) szerokości i mógł pomieścić od ośmiu do dziewięciu tysięcy widzów.

Starożytny rzymski amfiteatr w Arezzo jest największym stanowiskiem archeologicznym w mieście. Znajduje się on w południowej części otoczonego murami miasta. Niestety Amfiteatr przez wieki był zaniedbany i został ograbiony ze swoich skarbów. Przez lata budowano nad nim kościoły i budynki. W efekcie znajduje się on w stanie rozkładu. Amfiteatr, zbudowany za czasów Hadriana w latach 117-138 n.e., był nieco większy od Koloseum.

Muzeum Archeologiczne w Arezzo składa się z kilku pięter i prezentuje różnorodne artefakty. Posiada kilka sekcji, w tym sekcję etruską i rzymską. Istnieją również specjalne kolekcje. Niektóre kolekcje obejmują przedmioty, które były kiedyś związane ze słynnymi postaciami w Arezzo. Znane postacie to między innymi Grzyby i Gamurrini. Starożytny rzymski amfiteatr w Arezzo doznał pewnych szkód z powodu grabieży, ale materiał z amfiteatru został uratowany i wykorzystany do budowy klasztoru św. Bernarda na południowym półwyspie.

Centralna arena ma wymiary 87 metrów na 55 metrów. Ściany amfiteatru wykonane są z lokalnego piaskowca.

Katedra rzymsko-katolicka

Wizyta w Arezzo byłaby niepełna bez odwiedzenia jej rzymsko-katolickiej katedry, będącej wizytówką miasta. Bazylika ta poświęcona jest świętemu Donatowi, a jej budowa sięga 1278 roku. Została ukończona dopiero w 1511 roku, a dziś można zobaczyć wspaniałe freski na suficie Duomo. Jest to również miejsce scen z filmu La Vita e Bella.

Wnętrze katedry jest pełne skarbów. Można tu zobaczyć obraz Maddaleny autorstwa Piero della Francesca, XIV-wieczny portal oraz gotyckie alterie w kształcie grobu San Donato. Katedra znajduje się w najwyższym punkcie miasta, w pobliżu średniowiecznego Palazzo Comunale i Il Prato, zielonej esplanady.

Donato d’Arezzo był drugim biskupem Arezzo. Został konsekrowany przez papieża w 300 roku n.e. i jest pamiętany jako święty, który dokonywał cudów. W katedrze znajduje się relikwia Donata, kapliczka poświęcona jego osobie oraz piękny łuk przedstawiający życie i cuda.

Można również odwiedzić Basilica of San Francesco, średniowieczny kościół w stylu gotyckim. Kościół ten jest najważniejszym obiektem w Arezzo, ponieważ mieści się w nim słynny cykl fresków autorstwa Piero della Francesca. Freski tego artysty są niesamowicie szczegółowe, a prace są eleganckie i subtelne.

Można wybrać się na całodniową wycieczkę z przewodnikiem do Arezzo i Cortony, albo jechać samochodem i jechać pociągiem. Z Rzymu podróż do Arezzo trwa zaledwie kilka godzin. Alternatywnie możesz zarezerwować prywatny transfer lub wynająć samochód, aby dotrzeć do miasta.

Basilica di San Francesco w stylu rzymskim

Możesz odwiedzić XIII-wieczną Basilica di San Francesco w Arezzo, późnośredniowieczny kościół poświęcony św. Franciszkowi z Asyżu. Franciszka z Asyżu. Jego wnętrze jest bogate w sztukę renesansową, a największą atrakcją jest cykl fresków Legenda o prawdziwym krzyżu. Wewnątrz można również zobaczyć XIII-wieczny Krucyfiks Świętego Franciszka.

Arezzo jest łatwo dostępne z Rzymu i Florencji, a dojechać do niego można samochodem autostradą A1 Mediolan-Neapol. Do miasta można również dotrzeć z dworca kolejowego na linii Bolonia-Rzym. Można też złapać pociąg do centrum miasta z Florencji lub Rzymu.

Jeśli szukasz jednodniowej wycieczki z dużą ilością atrakcji kulturalnych, możesz dodać do swojego planu podróży wizytę w pobliskiej twierdzy Medyceuszy, rzymskim amfiteatrze i muzeum archeologicznym. Wszystkie te miejsca znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.

Arezzo znajduje się 80 kilometrów od Florencji i ma bogatą historię sztuki. W czasach starożytnych było częścią Dodecapolis (jedno z 12 najważniejszych miast etruskich). Miasto odgrywało kluczową rolę w okresie rzymskim i słynęło z ceramiki. Mimo, że średniowieczne centrum miasta zostało mocno zniszczone w czasie II wojny światowej, zachowało się wiele zabytków. Basilica di San Francesco, Piazza Grande, Katedra San Donato i Twierdza Medyceuszy należą do najważniejszych zabytków.

Aby zobaczyć z bliska tę gotycką katedrę, warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Basilica di San Francesco, znanym również jako Kościół Świętego Franciszka. Będąc tam, nie przegap okazji, aby podziwiać cykl fresków w katedrze. Słynny artysta Piero della Francesca namalował sceny z Legendy Prawdziwego Krzyża, która przedstawia objawienie się Chrystusa na krzyżu. Koniecznie zarezerwuj bilety, bo kościół może się wyprzedać.

Sklepy z antykami

Miasto jest znane z wielu sklepów z antykami i targów antyków, które odbywają się co miesiąc na Piazza Grande. Sklepy te sprzedają szeroką gamę przedmiotów antycznych, od instrumentów naukowych do klasycznej archeologii, po biżuterię i srebra. Można również znaleźć obrazy z XIX i XX wieku, meble i inne.

Rynek antyków w Arezzo jest obowiązkowym punktem zwiedzania, na którym można znaleźć wszystko, od marmurowych popiersi po historyczne druki. Możesz nawet znaleźć okazję! Ważne jest jednak, aby targować się na tych wyprzedażach – nie chcesz przecież zapłacić zbyt wiele za mebel, który Ci się nie podoba.

Stare miasto w Arezzo jest pięknym miejscem do przeglądania antyków. Znajdziesz tu sklepy krajowe i rzemieślnicze, a także butiki i galerie sztuki. Możesz również cieszyć się obserwowaniem ludzi w kawiarniach wzdłuż Via Cavour i Via Garibaldi, dwóch głównych ulic.

Jeśli masz ochotę na odrobinę historii, możesz również odwiedzić Casa Vasari. Ten renesansowy dom został zbudowany przez przyjaciela Michała Anioła, Giorgio Vasari, który mieszkał w mieście. Dom ma bogaty wystrój wnętrz, piękną kolekcję sztuki i piękny ogród.

Na bardziej swobodny lunch wybierz się do jednej z wielu lokalnych restauracji w mieście. Chociaż miasto nie jest tak turystyczne jak Florencja czy Siena, jest tu wiele pysznych miejsc, w których można zjeść. Możesz spróbować tradycyjnego włoskiego lunchu w kawiarni lub sklepie z przekąskami, albo po prostu przejść się trochę dalej i coś przekąsić. Koniecznie spróbuj lokalnego wina i górskiej kuchni.

Osoby zainteresowane antykami mogą również chcieć sprawdzić targi antyków w Arezzo. Wokół historycznego centrum, w tym na słynnym Piazza San Francesco, znajduje się wiele straganów. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca w centralnym miejscu odbywa się targ. Przyciąga on do 20 000 odwiedzających każdego miesiąca.

Teatr

Jeśli interesujesz się sztuką i kulturą, warto odwiedzić teatr w Arezzo. To historyczne miejsce posiada wspaniałe wnętrze, w którym znajdują się obite aksamitem loże dla widzów. Odbywają się tu również małe imprezy teatralne i występy międzynarodowych artystów. Może pomieścić do 600 osób i jest klejnotem architektury z XIX wieku.

Teatr został pierwotnie zbudowany w XV wieku i przebudowany przez Carlo Gatteschi pod koniec XIX wieku. Gatteschi przebudował również budynek opery i wejście do teatru. Wnętrze teatru zostało również przebudowane przez Alessandro Maraghini. Teatr jest kulturalnym punktem orientacyjnym miasta od czasu jego ponownego otwarcia w 1871 roku.

Studenci mogą studiować teatr fizyczny, głos i ruch ekspresyjny na Uniwersytecie w Arezzo. Program ten został opracowany we współpracy z College of Fine Arts i łączy tradycyjne włoskie i nowoczesne szkolenie. Program nauczania obejmuje również intensywne warsztaty i badanie Commedia. Studenci zdobywają również kompleksowe zrozumienie języka włoskiego i kultur włoskojęzycznych.

Arezzo było domem dla wielu sławnych artystów. W mieście znajduje się Kościół Świętej Trójcy, stary kościół katolicki przy Alei Garibaldiego, która kiedyś była Aleją Sacra. Rozciąga się z niego widok na miejski plac Popolo. W kościele znajduje się również siedziba Arrezzo Fellowship of Compassionate Archbishops.

Teatry w Arezzo to najlepsze miejsca do oglądania oper i innych przedstawień. Chimera z Arezzo jest uważana za najwspanialszy przykład starożytnej sztuki etruskiej. Oprócz oper, w teatrze odbywają się również koncerty, operetki i komedie.

Podobne tematy