Regaty San Ranieri w Pizie

Regaty San Ranieri w Pisie, w Toskanii, to coroczny wyścig łodzi, w którym rywalizują łodzie z czterech różnych historycznych dzielnic miasta. Łodzie są czerwone, żółte i zielone, a wszystkie noszą nazwy czterech historycznych miast. Jest to ekscytujący dzień dla widzów, a miasto jest wypełnione tradycją.

Tradycje

Tradycje Regat San Ranier w Pizie przypominają o średniowiecznych miastach morskich Morza Śródziemnego. W średniowieczu te morskie miasta rządziły falami i rozpowszechniały swoją kulturę w całym basenie Morza Śródziemnego. Regaty San Ranieri stawiają cztery drużyny, reprezentujące cztery historyczne dzielnice Pizy przeciwko sobie w zawodach wioślarskich.

W czasach średniowiecznych miasto Piza organizowało festiwal ku czci swojego patrona, znanego poety i artysty, San Ranieri. Jednak to świętowanie jego pamięci zostało zaniechane po kryzysie Republiki Pisy. W 1284 r. miasto stanęło w obliczu wielkiego kryzysu, gdy najechali je żołnierze genueńscy. Pisani postanowili rzucić wyzwanie Genueńczykom w dniu 6 sierpnia, który był dniem świętowania San Sisto.

Regaty San Ranieri w Pizie to historyczne wydarzenie, które sięga XIII wieku. Tradycja rozpoczęła się jako sposób na uczczenie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ale dopiero w XVIII wieku regaty stały się integralną częścią obchodów święta patrona miasta. Podczas regat cztery historyczne dzielnice Pizy, w tym Santo Stefano, wysyłają swoje łodzie. Wygrywa najszybsza drużyna.

Regaty to świetny sposób na uczczenie pobożności San Ranieri. To coroczne wydarzenie w Pizie odbywa się wieczorem 16 czerwca, które rozlewa się na dzień jego święta 17 czerwca. Podczas festiwalu ludzie zapalają świece w swoich domach, aby uczcić świętego, który urodził się w 1118 roku. San Ranieri był chrześcijańskim katolikiem i podziwiał artystę Alberto di Corsica. Później stał się człowiekiem wiary.

Wyścig wodny rozpoczął się w Pizie już w XIII wieku, często na cześć Dziewicy. W XVIII wieku wyścig został oficjalnie uznany za Regaty San Ranieri. Wyścig odbywa się 17 czerwca, w rocznicę święta patrona miasta.

Flaga używana w Regatach San Ranieri jest symbolem zwycięstwa i porażki. Przypomina o bitwie pod Lepanto, gdzie rycerze Zakonu Santo Stefano pokonali Turków pod Lepanto. Flaga ta jest nadal zachowana w kościele Cavalieri w Pizie.

Zespół pomników

Zespół pomników przy Regatta San Ranier w Pizie jest miejscem odbywającego się co roku festiwalu. Impreza odbywa się wieczorem 16 czerwca i rozlewa się na dzień świąteczny 17 czerwca. Poświęcona jest świętemu Ranieriemu, znanemu również jako święty Rainerius. Urodził się on w 1118 roku w zamożnej rodzinie i został wychowany jako chrześcijański katolik. Pod wpływem życia Alberta di Corsica stał się człowiekiem wiary.

Monumentalny cmentarz jest miejscem ostatniego spoczynku wielu ważnych obywateli Pizy. Kompleks ten pochodzi z XII wieku, ale znajdują się na nim nagrobki z okresu rzymskiego, etruskiego i średniowiecznego. Został zbudowany na miejscu dawnego baptysterium i początkowo miał być kościołem. Posiada wczesne freski i zgrabne arkady nad grobowcami.

Przed Regatami Świętego Raniego miasto organizuje historyczną procesję, która przypomina o chwale Republik Morskich. Procesja startuje z Mostu Kolejowego i kończy się przy Pałacu Medyceuszy w pobliżu Mostu Fortezza. Łodzie używane podczas tego festiwalu wzorowane są na tych z XVI wieku, ale wykonane są z włókna szklanego i mogą pomieścić ośmiu wioślarzy, sternika i wspinacza.

Innym ważnym zabytkiem w Pizie jest Krzywa Wieża. Wieża ta jest znanym przykładem średniowiecznej architektury. Jest to piękna i niezwykła konstrukcja, która przechyla się lekko na boki. Pochylenie wieży spowodowane jest jej położeniem na niestabilnym gruncie.

Podczas gdy Katedra jest najbardziej znanym dziełem architektury w Pizie, możesz chcieć przyjrzeć się bliżej innym atrakcjom miasta. Historyczne centrum miasta i średniowieczne sklepienia można znaleźć w pobliżu. W pobliżu znajduje się kościół San Michele in Borgo, romańska perła architektury, która została zbudowana około 1016 roku. Drzwi kościoła z brązu przedstawiają sceny z życia Chrystusa.

Położony 650 m na południe od Piazza dei Miracoli, Piazza dei Cavalieri jest drugim co do wielkości placem w Pizie. Jest otoczony ozdobnymi budynkami, w tym pałacem Cosimo I. Plac ten był ważnym centrum politycznym i społecznym w okresie średniowiecza.

Zawody wspinaczkowe

Historyczne Regaty San Ranieri w Pise to fascynujący pokaz atletyzmu i tradycji. Jest to obowiązkowe wydarzenie dla turystów w regionie Toskanii. Każda dzielnica ma swoją drużynę i rywalizuje ze sobą o „paliotto”, czyli „flagę zwycięstwa”, wciągniętą na dziesięciometrowy maszt. Tradycja sięga bitwy pod Lepanto, która miała miejsce w 1571 roku.

Regaty San Ranieri w Pise odbywają się co roku 17 czerwca i upamiętniają morską tradycję miasta. Miasto było w średniowieczu republiką morską, a zawody honorują patrona miasta. Jest to dzień zabawy dla wszystkich, a impreza przyciąga widzów z całego świata.

Ten starożytny konkurs polega na wspinaniu się po linach na pływające barki, aby dotrzeć do masztu. Maszt ma dziesięć metrów wysokości i cztery liny. Aby wygrać, wspinacz musi dotrzeć na szczyt masztu i złapać nagrodę. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymuje niebieskie paliotto, a zdobywca drugiego miejsca – białe paliotto.

Obchody San Ranieri w Pizie obejmują różne festiwale sportowe i uliczne. Luminara odbywa się w przeddzień święta San Ranieri, natomiast Regaty San Ranieri odbywają się późno w dniu święta.

Wspinaczka to najpopularniejszy sport w Pizie. Pierwotnie organizowane dla uczczenia Wniebowzięcia, regaty zostały przeniesione, aby uczcić dzień święta św. Raniego w 1718 roku. Imprezę poprzedza Luminara, ponure wydarzenie, podczas którego 70 000 świec umieszczanych jest w szklanych uchwytach wzdłuż brzegu rzeki. Migoczące refleksy przełamują ponurą atmosferę. Słynna jest też ikoniczna, pochylona wieża miasta. Niedawno wieża została wyprostowana o 45 cm.

Piza to miasto, w którym co roku odbywa się wiele festiwali i imprez. Każdy z nich celebruje jego unikalną historię i kulturę. W czerwcu odbywa się festiwal Luminara, który celebruje patrona miasta – San Ranieri. W całym mieście zapalane są tysiące świec. Miasto jest również oświetlone podczas historycznych Regat San Ranieri, które odbywają się na rzece Arno.

Festiwal Luminarii

Festiwal Luminarii San Ranieri w Pizie jest corocznym wydarzeniem, którego początki sięgają 1688 roku. Jest to święto ku czci świętego Ranieri, patrona Pizy. Podczas tego festiwalu zapala się ponad 70 00 lampionów ze świecami. Podczas festiwalu odbywają się również regaty na rzece Arno. Podczas festiwalu Krzywa Wieża w Pizie jest skąpana w delikatnym świetle.

Festiwal odbywa się wieczorem 16 czerwca i jest starożytną tradycją w Pizie. Upamiętnia on życie i śmierć świętego Raniego, patrona Pizy. Uroczystości rozpoczynają się noc wcześniej od fajerwerków i świateł. Kulminacją uroczystości są słynne Luminaria w Pizie.

Tradycja oświetlania miasta świecami sięga 1688 roku. Wtedy to w kaplicy Duomo w Pizie umieszczono urnę zawierającą szczątki świętego Raniego. Urna została przetłumaczona na język włoski, a święto stało się sposobem na uczczenie świętego. Obchody te stały się w końcu integralną częścią życia miasta i wyjątkową okazją do świętowania jego historii i tożsamości.

Festiwal Luminaria w Pizie jest świętem jej patrona San Ranieri. Festiwal obejmuje regaty i iluminację luminariów. Miasto jest oświetlone tysiącami świec o tej porze roku. Zbiega się również z Palio di San Ranieri, które odbywa się co cztery lata.

Pociąg specjalny z dworca głównego w Pizie do Firenze SMN rusza o godzinie 1.15. Pociąg będzie miał po drodze przystanki w Cascina, Pontedera, Empoli i Firenze Rifredi. Zaleca się wcześniejsze przybycie, aby uniknąć problemów z ruchem i parkowaniem.

Podobne tematy