Bitwa o most w Pizie

Bitwa o most jest jednym z najsłynniejszych i najtrwalszych wydarzeń historycznych we Włoszech. Jest to gra o sile, strategii i odwadze. Rozgrywana jest przy pomocy wozu, konia i 700 osób na koniach, które są przystrojone w XVI-wiecznym stylu hiszpańskim i niosą miecze, sztylety, topory i inną broń. Bitwie towarzyszą bębny i trąbki, tworząc podniosłą atmosferę. Wcześniej Bitwa o Most składała się z sześciu starć, ale w 2007 roku Fundacja Bitwa o Most zmieniła liczbę walk na osiem.

Gioco del Ponte

Jeśli planujesz wizytę w Pizie, to powinieneś sprawdzić Gioco del Ponte! To popularne wydarzenie odbywa się w Pizie co cztery lata i przyciąga wielu odwiedzających. Wydarzenie to jest doskonałym wprowadzeniem do gier strategicznych, z trzema różnymi trybami gry. Ta gra zawiera uroczo wykonane figurki, a także jest zabawą dla całej rodziny.

Gioco del Ponte to ekscytujące wydarzenie dla rodzin i grup w każdym wieku. Wydarzenie to odbywa się w ostatni sabato lipca. Wyścig wyrusza około 20:30. Są też inne zajęcia, imprezy towarzyszące i mniejsze bitwy.

Gioco del Ponte w Piasano to wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące turystów. To pełne zabawy wydarzenie odbywa się na Ponte di Mezzo, który jest słynnym punktem orientacyjnym w Pizie. Podczas tego wydarzenia drużyny pchają ciężki wózek wzdłuż pięćdziesięciometrowego toru, próbując strącić swoich przeciwników.

Ta gra w brydża jest rozgrywana w Pizie od 1400 roku. Uczestnicy przebierają się w średniowieczne stroje, aby wziąć udział w wydarzeniu. Samochód umieszcza się na wąskiej szynie, a drużyna, która wciśnie go na terytorium przeciwnika, wygrywa.

Most Średni

W latach 80. i wczesnych 1600 w Pizie toczono bitwy mostowe. Bitwy te były zazwyczaj pomiędzy dwoma cechami, takimi jak tkacze czy farbiarze. Często trwały trzydzieści minut lub dłużej. Zdarzały się również na mniejszych mostach i często wiązały się z użyciem drewnianej broni zwanej mazza-scudo.

W ostatnich kilkudziesięciu latach gra w brydża została uregulowana i jasno określona. Drużyny składają się z sześciu mniejszych zespołów, z których każdy rywalizuje z innym. Zespół, który ma więcej zwycięstw, wygrywa bitwę. Jeśli zespoły są remisowe, rywalizują ponownie. To wspaniałe widowisko do oglądania.

Bitwa o Środkowy Most jest jedną z najpopularniejszych tradycji kulturalnych Pizy. Odbywa się w ostatnią sobotę czerwca każdego roku. Rozpoczyna się kolorową paradą. Następnie odbywają się bitwy w drużynach, z których każda reprezentuje jedną z dzielnic Pizy. Celem jest przepchnięcie żelaznego wózka na zajętą przez przeciwnika stronę mostu.

Po II wojnie światowej most został odbudowany. Pierwotnie miał on cztery łuki. Jednak po zawaleniu się mostu podczas II wojny światowej, skrócono go do trzech. Łączy on dzielnice Pacinotti i Gambacorti lungarno.

Początki

Początki Bitwy o Most są złożone i różnorodne. Oryginalna gra składała się z sześciu walk pomiędzy dwunastoma drużynami, wylosowanymi spośród najlepszych wojowników z każdej frakcji. Bitwa trwała z przerwami przez cały XX wiek. Dziś Bitwa o Most jest corocznym wydarzeniem, odbywającym się w ostatnią sobotę czerwca. Oczekuje się, że weźmie w niej udział ponad siedemdziesiąt tysięcy osób.

Bitwy były często toczone pomiędzy rzemieślnikami lub robotnikami miasta. Trwały one często trzydzieści minut lub dłużej. Bitwy były również rozgrywane jako sport i ćwiczenie wojenne. Obie strony używały małych mostów i małych tarcz. Bitwy były obchodzone honorowo, a zwycięzcy zyskiwali sławę wśród sąsiadów i widzów.

Początki bitwy o most w Pi we Włoszech sięgają XIV wieku. Był to wariant gry zwanej Mazzascudo, która była średniowieczną wojskową grą symulacyjną. Gracze rywalizowali ze sobą, aby zdobyć drugą połowę mostu. Istniały dwie frakcje, Mezzogiorno i Tramontana, a każda drużyna składała się z sześćdziesięciu do siedemdziesięciu żołnierzy.

Zasady

Bitwa o Most w Pizie to historyczna gra rozgrywana na Ponte di Mezzo, moście w centrum miasta. W tej historycznej konkurencji drużyny z różnych dzielnic tworzą dwa zespoły. Każda drużyna ma przydzieloną liczbę wojowników i stara się zdobyć przeciwną stronę mostu od swojego przeciwnika.

Bitwa o most w Pizie rozpoczęła się w XIV wieku. Pierwotnie gra nosiła nazwę Mazzascudo, ale przez wieki ewoluowała. Zasady gry zmieniały się na przestrzeni wieków, choć wiele aspektów gry pozostało niezmienionych. Główną cechą jest dominacja terytorialna. Drużyny używają kijów, tarcz i innych fizycznych przedmiotów, aby wygrać bitwę.

Gioco del Ponte rozgrywane jest pomiędzy drużynami składającymi się z 20 walczących. Dwie strony reprezentują różne dzielnice, przy czym strona Tramontana rywalizuje z Mezzogiorno. Linią podziału jest rzeka Arno. Drużyny mają różne nazwy, a zespoły są podzielone na różne dzielnice.

Oprócz tego, że Gra o Most w Pizie jest historycznym upamiętnieniem, jest również zabawą podczas wizyty w mieście. Podczas wieczoru gra odbywa się na Piazza dei Miracoli, w historycznym centrum.

2022 re-enactment

Bitwa o Most odbywa się na Ponte di Mezzo, głównym moście miasta, i obejmuje drużyny z rywalizujących dzielnic, rywalizujące o dominację na moście. Zawody składają się z pięciu etapów, w tym oficjalnego otwarcia, wezwania do broni i wyzwań ze strony ambasadorów. Następnie drużyny pchają żelazny wózek po specjalnie zamontowanym torze, mając nadzieję, że to właśnie ta drużyna stanie jako ostatnia.

Ponowna inscenizacja odbywa się co roku w czerwcu i jest jednym z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych w Pizie. W 2022 roku odbędzie się na Ponte di Mezzo i odbędzie się w ostatnią sobotę czerwca.

Sama gra nie jest dla osób o słabym sercu. Gra sięga XIV wieku i pierwotnie nazywała się Gazza, Mazzascudo i Tramontana. W przeszłości ludzie po obu stronach rzeki Arno grali w tę grę za pomocą tarcz i kijów. Po przejęciu miasta przez Florentczyków gra została jednak zakazana, ze względu na jej brutalny charakter.

Pierwsza znana rekonstrukcja bitwy o most w Pizie miała miejsce 22 lutego 1568 roku. Brały w niej udział dwie frakcje, Tramontana i Mezzogiorno. Każda frakcja miała inny kolor i była podzielona na drużyny o różnej liczbie. Obie drużyny składały się z 60 żołnierzy każda. Gra jest bardzo rozrywkowa i stanowi doskonały sposób na spędzenie popołudnia.

Most Średni w Pizie

Bitwa o Most Średni to ciekawe wydarzenie historyczne, które miało miejsce w mieście Piza. Most ma 89 metrów długości i posiada jeden łuk, który ma 12,5 metra wysokości. Zbudowany jest z żelbetu i pokryty jest białym kamieniem z Werony. Podczas ostatniej wojny most został zniszczony przez alianckie bombardowania, ale został odbudowany według planu wybranego przez mieszkańców miasta w referendum. Most został zbudowany przez grupy Aussant, Bellucci, Salghetti-Drioli, Trinci, Morganti i Bertini.

Setki ludzi gromadzą się co roku na Bitwie o Most. Odbywa się ona w ostatnią sobotę czerwca, a akcję obserwują tysiące Pisan. W tym roku spodziewany jest udział ponad dziesięciu tysięcy osób. Gra była pierwotnie grą szkoleniową, ale przekształciła się w wydarzenie bez użycia przemocy. Dwudziestoosobowe zespoły rywalizują o przepchnięcie drewnianego wózka przez most.

Bojownikami byli głównie rzemieślnicy i robotnicy z klasy robotniczej. Do XV wieku w bitwach brali udział także arystokraci. Walczyli oni jednak bez broni. Zamiast walczyć mieczem, stosowali walkę kijami.

Zniszczenia II wojny światowej

Istnieją trzy konkurujące ze sobą historie dotyczące bitwy o most w Pizie. Pierwsza to ta, w której Niemcy zniszczyli most, a druga to ta, w której przetrwał. Należy zauważyć, że wszystkie trzy te historie zawierają jakąś prawdę. Ostatecznie prawda jest prawdopodobnie gdzieś pomiędzy. Most przetrwał zniszczenia II wojny światowej, ale tylko w najlepszych okolicznościach.

Podczas II wojny światowej Niemcy nie byli w stanie zdobyć Rzymu i zamiast tego wycofali się do Florencji i Pizy. Alianci wiedzieli, że będą musieli zbombardować te miasta, ale byli ostrożni. Wiedzieli, że jeśli zbombardują te średniowieczne budynki, zginie wielu żołnierzy. W rezultacie postanowili obrać za cel dworzec kolejowy we Florencji, który był krytyczną linią zaopatrzenia dla nazistów.

W Pizie, mieście, które zostało mocno zniszczone przez bombardowania, wciąż znajdują się pozostałości po II wojnie światowej. Krzywa wieża w Pizie była najbardziej znaną częścią miasta, ale do wojny miasto było nadzwyczajnie zachowanym średniowiecznym miastem. Bombardowanie i pożar zniszczyły większość miasta, choć katedra została oszczędzona.

Podobne tematy