Na tropie Piero Della Francesca

Jeśli ciekawiło Cię życie i twórczość Piero della Francesca, to dobrze trafiłeś. Czytaj dalej, aby odkryć więcej o jego domu, obrazach i wpływach. Znajdziesz tu również informacje o jego słynnym Poliptyku Sant’Antonio.

Życie Piero della Francesca

Piero della Francesca był włoskim malarzem tworzącym w okresie wczesnego renesansu. Był również geometrą i matematykiem, ale dziś jest najbardziej znany ze swojej sztuki. Jego sztuka łączy jego miłość do matematyki z miłością do natury.

Wczesne życie artysty było jednym z wielkich trudów. Choroba prawie uniemożliwiała mu pracę. W 1480 roku powrócił do rodzinnego miasta Borgo San Sepolcro i tam zmarł osiem lat później. Jego ostatnie lata charakteryzowały się także ślepotą i niemożnością malowania.

Jego wczesne życie ukształtowało jego późniejszą twórczość. Pozycja jego rodziny jako rzemieślnika i kupca w San Sepolcro wpłynęła na jego wrażliwość. To pochodzenie uczyniło go biegłym w przedstawianiu życia rzemieślniczego. W 1445 roku Compagnia della Misericordia, stowarzyszenie ubogich, zleciło mu namalowanie ołtarza do ich kościoła w Borgo. Zlecenie przewidywało, że dzieło powinno zostać ukończone w ciągu trzech lat. Jednak dzieło zostało ukończone dopiero w czternastym roku życia, czyli siedemnaście lat po tym, jak Piero je rozpoczął. W tym czasie Piero pracował z przerwami nad ołtarzem, podejmując się wielu innych zleceń.

Podczas pobytu w Arezzo artysta zrealizował monumentalny projekt. Ukończył cykl obrazów dla kościoła Basilica of San Francesco. Wykonanie dzieła zajęło mu około 14 lat. Projekt rozpoczął ojciec artysty, ale niestety zmarł, zanim zdążył go ukończyć.

Opera opowiada historię życia Piero i zgłębia twórczą walkę, jaką musiał przejść artysta. Kompozytor zawarł w niej również swoje własne życie i zmagania człowieka, który walczył o stworzenie arcydzieł, które wyprodukował. Dzieło, które stworzył, było inspirowane jego zmaganiami z własną wizją.

Wpływy

Jednym z wielkich artystów renesansu był włoski malarz Piero della Francesca. Urodził się w 1416 roku w Toskanii, był prawdopodobnie trzecim synem zamożnego kupca. Prawdopodobnie chodził do miejscowej szkoły i był uczony łaciny i matematyki. Kontynuował naukę przez całe życie, a wszystko, czego się nauczył, stosował w swoim malarstwie.

Życie społeczne Piero della Francesca jest słabo udokumentowane, ale wiemy wiele o jego twórczości i życiu artystycznym. Choć żył poza ośrodkami wielkich osiągnięć intelektualnych, był płodnym malarzem i eksperymentatorem, a także napisał traktaty na temat geometrii i perspektywy przestrzeni trójwymiarowej. Te idee i techniki stały się później wpływowe w XIX i XX-wiecznym malarstwie.

Twórczość tego utalentowanego malarza do dziś wywiera wpływ na artystów. Jego słynny podwójny portret Federica de Montefeltro i jego żony Battisty Sforzy znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji. Jego flamandzkie wpływy można dostrzec w zleceniu wykonania arcydzieła Corpus Domini i sztandaru procesyjnego w Urbino w 1469 roku. Justus z Gandawy ukończył te dzieła w latach 1473-1474, a Federico da Montefeltro był obecny przy obu.

Innym przykładem wpływu Piero na renesans jest jego poliptyk „Madonna z hrabiną i królem”. Madonna z poliptyku jest wspaniałym przykładem jego geometrycznej dokładności. Głowa i szyja Madonny są cylindryczne, natomiast jej szaty składają się z trójkątnych form i równoległych linii. Użył również figur, aby stworzyć przestrzeń w obrazie, co czyni go idealnym dziełem dla sztuki renesansowej.

Oprócz zainteresowania matematyką, Piero studiował dzieła innych malarzy renesansowych we Florencji. Studiowałby posągi Donatello i Filippo Brunelleschiego, a także obrazy Masaccio i Leone Battisty Albertiego. Ponadto miałby kontakt z architekturą i rzeźbami słynnej szkoły florenckiej. Inne wpływy, które wpłynęły na jego twórczość, to naturalistyczne obrazy olejne wczesnych artystów sieciowych oraz teorie matematyczne Leona Battisty Albertiego. Ponadto miałby możliwość podróżowania i odwiedzania innych miejsc, w tym Ferrary i Wenecji.

Obrazy

Obrazy Piero della Francesca znajdują się w całych regionach południowej Toskanii i Le Marche. W tych małych miasteczkach można znaleźć szlaki i pobrać aplikacje, które pomogą znaleźć miejsca, w których artysta stworzył swoje arcydzieła. Ten artysta urodził się w Sansepolcro i wykształcił się jako matematyk, później zasłynął z tego, że nauczył Włochów o greckich naukowcach.

Jeśli szukasz prawdziwie inspirującego doświadczenia, to wybierz się na pielgrzymkę po środkowych Włoszech, aby zobaczyć dzieła słynnego artysty. Przewodnik autorstwa Johna Pope-Hennessy’ego opisuje szlak i miasta, w których znajdują się jego dzieła. Książka zawiera również esej Aldousa Huxleya zatytułowany „The Greatest Painting in the World”.

Szlak rozpoczyna się w San Sepolcro i prowadzi przez Toskanię i Le Marche. Będziesz przejeżdżał przez piękne średniowieczne miasta, w tym piękne i wpisane na listę UNESCO miasto Urbino. Będąc tam, nie przegap Biczowania Chrystusa, jednego z najlepszych przykładów Piero della Francesca perspektywy liniowej i kompozycji geometrycznej.

Kolejnym punktem na szlaku Piero della Francesca jest wspaniała Madonna w Pinacoteca di Brera. Madonna powstała na zamówienie księcia Federico da Montefeltro i przypuszcza się, że była przeznaczona do jego grobowca. Poliptyk zawiera trzynaście postaci w harmonijnym ruchu, w tym Dziewicę. Jej płaszcz rozciąga się na jej zwolenników.

Obrazy na szlaku Piero del La Francesca pokazują wpływ świata klasycznego na Piero. Jedno z jego najsłynniejszych dzieł, Biczowanie, jest uważane za jego najstarsze dzieło w Urbino. Jest ono uważane za jeden z najwcześniejszych przykładów kompozycji geometrycznej i perspektywy linearnej. Biczowanie jest również jednym z najważniejszych dzieł wczesnego renesansu. Jego geometryczna trzeźwość czyni go jednym z najsłynniejszych obrazów.

Dom

Dom na szlaku Piero dell’a Francesca był kiedyś domem ważnej wspólnoty franciszkańskiej. Wspólnota ta została założona przez Świętego Franciszka, a ich kościół parafialny był główną bazyliką franciszkańską w mieście. Jego wysoka kaplica jest ozdobiona monumentalnym cyklem fresków, przedstawiającym Legendę Prawdziwego Krzyża. Nieznana jest pierwotna lokalizacja fresku, ale jego fragment znajduje się w Museo Civico di San Sepolcro.

Dom na szlaku Piero dell’a Francesca znajduje się w Urbino. Artysta mieszkał w tym mieście i pracował nad swoim stołem ołtarzowym dla Bractwa Corpus Domini. Podczas pobytu w Urbino odwiedził także inne miasta i wioski w okolicy, w tym Sansepolcro i Monterchi, rodzinne miasto jego matki Monny Romany.

Dom na szlaku Piero dell’a Francesca to wspaniały sposób na poznanie twórczości słynnego włoskiego artysty renesansowego. Szlak wije się przez miasteczka w Toskanii i Le Marche, gdzie artysta mieszkał i malował. Po drodze zwiedzający mogą zobaczyć trzy freski i jeden mały obraz autorstwa tego mistrza gatunku humanistycznego.

Po obejrzeniu Domu na Szlaku Piero dell’a Francesca, zwiedzający mogą kontynuować podróż do jego rodzinnego miasta San Sepolcro. Tam można podziwiać jego pierwsze ważne zlecenie, Poliptyk Misericordia. Przedstawia on sceny z życia Chrystusa i pokazuje talent artysty. Szczególnie uderzająca jest centralna Madonna, która rozciąga swój płaszcz na swoich wyznawców.

W krótkim czasie po jego śmierci angielscy goście zaczęli na nowo odkrywać twórczość Piero. Do tego czasu jego prace pozostawały w zapomnieniu, ukryte w nieturystycznych miasteczkach. W rzeczywistości sztuka Piero della Francesca była prawie zapomniana, aż do XIX wieku. Wielu wielkich kolekcjonerów XIX wieku inspirowało się nim, w tym Isabella Stewart Gardner. Jeden z amerykańskich kolekcjonerów, Robert Sterling Clark, przekazał Madonnę w spadku Instytutowi Sterlinga i Francine Clark. Pozostałe trzy Piero należą do córki Henry’ego Claya Fricka.

Zmartwychwstanie

Zmartwychwstanie na szlaku Piera della Francesca to ważne dzieło sztuki słynnego włoskiego artysty renesansowego. Namalowany dla Sali Posiedzeń Muzeum Obywatelskiego w Sansepolcro obraz jest potężnym symbolem Zmartwychwstania Chrystusa. W centrum kompozycji, Jezus jest intronizowany w doskonałej równowadze, trzymając aureolę światła nad głową. W tle leży czterech śpiących żołnierzy. Uważa się, że żołnierz w brązowej tunice jest autoportretem Piero, ponieważ lubił on umieszczać siebie na swoich obrazach.

Szlak jest doskonałym sposobem na poznanie twórczości artysty. Można zacząć w Arezzo od cyklu fresków Legenda Prawdziwego Krzyża, a następnie kontynuować podróż do mniejszych fresków w Monterchi i Sansepulcro. Ostatnim przystankiem na szlaku jest obraz w Urbino. Z Arezzo można pojechać do pozostałych miast na szlaku. Pierwsze trzy miasta znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, a ostatni obraz znajduje się zaledwie 41 km od miejsca rozpoczęcia szlaku. Summer’s Lease, powieść Johna Mortimera, oraz „Bella Tuscany” Piero della Francesca zwiększyły zainteresowanie tym artystą.

W rzeczywistości najbardziej znanym obrazem Piero della Francesca jest niewątpliwie olśniewający fresk, który pochodzi z początku lat 60. XIV wieku. Zmartwychwstanie Chrystusa zostało okrzyknięte jednym z najwspanialszych obrazów świata i jest nadal wystawiane w Museo Civico w San Sepolcro. Innym arcydziełem della Francesca jest Madonna della Misericordia.

Szlak ten wije się przez małe toskańskie i graniczne miasteczka Le Marche i jest popularny wśród miłośników sztuki. Wiele obrazów na tym szlaku uznawanych jest za dzieła tego słynnego malarza renesansowego. Poza malarstwem był on znakomitym matematykiem i znany był jako wielki malarz humanista. Jego mistrzostwo w perspektywie geometrycznej i dramatyczne wykorzystanie światła pozwoliło mu stworzyć oszałamiające dzieła sztuki.

Podobne tematy