Piazza Del Campo w Sienie, Toskania

Piazza del Campo to główna przestrzeń publiczna Sieny w Toskanii. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych placów w Europie. Jego elegancka architektura jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech miasta. Można go zwiedzać pieszo, rowerem lub taksówką.

Piazza del Campo

Piazza del Campo w Sie, w Toskanii, to główny plac publiczny o zachwycającej architekturze. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych placów w Europie. Odwiedzający będą mogli podziwiać miejską katedrę i inne średniowieczne budynki, a także zachwycać się oszałamiającymi fontannami.

Piazza del Campo jest otoczony przez muzea, sklepy detaliczne i kawiarnie. Zapewnia to stały ruch pieszych. Turyści przybywają na plac, aby podziwiać imponujące budowle, które go otaczają. W rzeczywistości jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście, aby zobaczyć zabytki narodowe.

Plac został początkowo stworzony jako przestrzeń publiczna w XI wieku. Władze miasta zamierzały stworzyć neutralny plac w centrum miasta, który miał być wykorzystywany do uroczystości obywatelskich. Plac miał kształt muszli i pierwotnie był pokryty trawą. Jednak we wczesnym średniowieczu rząd Sieny zaczął wydawać przepisy dotyczące wyglądu placu.

Dziś Piazza del Campo jest centrum społecznym Sieny. Teren ten był wcześniej rzymskim targowiskiem, ale został wytyczony przez Consiglio dei Nove, organ zarządzający miastem. W centrum placu chodnik podzielony jest na dziewięć sektorów, z których każdy reprezentuje jednego z dziewięciu członków Consiglio dei Nove. Chodnik służy również jako dywan dla mieszkańców, zwłaszcza dla młodych. Okoliczne kawiarnie i bistra to jedne z najlepszych miejsc na aperitivo w mieście. Fonte Gaia, położona w górnej części Il Campo, to kolejne miejsce, w którym można rozkoszować się lokalną kuchnią.

Miejski piazza został wybrukowany między XI a XIII wiekiem. W XIII wieku otwarty teren był wykorzystywany jako targowisko. Znajdował się on w pobliżu miejsca spotkania trzech społeczności zamieszkujących wzgórza. Chociaż Siena posiadała osadę etruską, nie miała znaczącej osady rzymskiej. W 1349 roku otwarta przestrzeń została wybrukowana czerwoną cegłą i ośmioma liniami trawertynu.

Fonte Gaia

Fonte Gaia na Piazza Del Campo w Sienie to wspaniała fontanna, która jest główną atrakcją tego miasta. W fontannie znajdują się reliefy ze Starego Testamentu oraz posągi takie jak Madonna z Dzieciątkiem. Turyści mogą również zobaczyć Kaplicę Medyceuszy i Baptysterium. Obie są warte odwiedzenia. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz Sienę w interesach czy dla przyjemności, jest tu wiele rzeczy do zrobienia.

Obowiązkową atrakcją w Sienie jest Fonte Gaia, pomnik na wysokiej stronie Piazza del Campo w mieście. Jest to zabytek chroniony i został zaprojektowany przez lokalnego rzeźbiarza Jacopo della Quercia w 1419 roku. Wykonany jest z marmuru i jest zarówno w stylu gotyckim jak i renesansowym.

Fontanna była używana od średniowiecza i służyła do picia i mycia. Była również używana jako fontanna do zasilania akweduktów w Sienie. W okresie renesansu Fonte Gaia pełniła funkcje praktyczne, symboliczne i estetyczne. Ponadto była głównym źródłem wody dla mieszkańców miasta i stanowiła centralny punkt programu pomników publicznych w Sienie.

Fontanna na placu to piękny widok, ale nie do końca powtarzalny. Fonte Gaia na Piazza Del Campo była kopią oryginału, ale pomaga odtworzyć przestrzeń. Brakuje jej jednak elegancji oryginału. Na kopię wpłynął akademizm XIX wieku, który reinterpretował średniowieczne i renesansowe modele na bardziej „dworskie”, ale i lodowate odcienie.

Piazza del Campo w Sienie jest ikonicznym, uniwersalnym symbolem miasta. Plac był pierwotnie miejscem trzech antycznych miast na wzgórzach, które ostatecznie połączyły się, tworząc Sienę.

Osada etruska

Osada etruska na Piazza dell’Campo w Sienie pochodzi z V wieku p.n.e., czyli z czasów, gdy miasto było jeszcze przedrzymskie. Miasto było głównym ośrodkiem handlu i zostało po raz pierwszy założone przez Etrusków, którzy nazwali je Sena. Chociaż nie zachowały się żadne obiekty architektoniczne z okresu etruskiego, wiele podziemnych grobowców zostało przekształconych w budynki handlowe i mieszkalne.

Piazza del Campo był centrum starożytnego miasta Sieny i głównym miejscem gromadzenia się ludzi. Jest to miejsce, gdzie krzyżują się trzy starożytne drogi. Jego projekt miał służyć jako miejsce spotkań dla miasta. Konstrukcja z czerwonej cegły w kształcie rybiego ogona została zbudowana w 1349 roku i ma dziewięć sekcji. Każda sekcja reprezentuje jednego z dziewięciu rządzących Sieną gubernatorów, którzy żyli od 1291 do 1355 roku.

Siena była zamieszkiwana przez Etrusków i Rzymian. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto zostało przejęte przez królów lombardzkich i stało się dobrze prosperującym ośrodkiem handlowym. Jego strategiczne położenie na Via Francigena, starożytnej drodze z Rzymu do Francji, pomogło Sienie stać się ważnym miastem.

Piazza del Campo w centrum Sieny jest domem dla niektórych z najważniejszych stanowisk archeologicznych miasta. Na szczycie wzgórza nad Piazza del Campo, Certosa di Pontignano była osadą przed etruską. Klasztor został później zakupiony przez Uniwersytet w Sienie i przekształcony w akademik. Z Castello delle Quattro Torri rozciąga się widok na dolinę Val d’Orcia, wzgórza Chianciano i równinę Maremma. Średniowieczna Via Francigena przecięła górę Amiata, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas pobytu w Sienie można odwiedzić pobliskie Pitigliano, które przez Etrusków było uważane za Małą Jerozolimę. W tym położonym na wzgórzu miasteczku znajdują się liczne etruskie grobowce i stojąca synagoga. Jest to również piękne gotyckie miasto, które wita turystów z całego świata. Region wokół Sieny jest również bogaty w zasoby naturalne i wydajność. Wzgórza Chianti-shire, które rozciągają się na północ od miasta, są usiane zamkami i tarasowymi dolinami.

Fontanna

Fontanna na Piazza del Campo jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Sieny we Włoszech. Posiada prostokątną nieckę, która otwiera się w kierunku Palazzo Pubblico. Z pozostałych trzech stron znajduje się krótka ściana z płaskorzeźbami Stworzenia Adama i Wypędzenia Potomków. Natomiast dłuższy bok zdobi płaskorzeźba Madonny z Dzieciątkiem.

Fontanna na Piazza del Campo została zaprojektowana przez Jacopo della Quesrcia w XIV wieku i ozdobiona licznymi płaskorzeźbami. Fontanna została zbudowana z marmuru ze Sieny. Materiał ten był jednak kruchy i szybko ulegał rozkładowi. W 1743 roku została uszkodzona podczas Palio, kiedy to widzowie wspięli się na pomnik, aby oglądać wyścigi. Później główny korpus fontanny został zmiażdżony i uszkodzony, a ruiny nigdy nie zostały całkowicie naprawione.

Na Piazza del Campo można zobaczyć Fontannę Gai, która została zbudowana, aby uczcić przybycie wody z grzbietu górskiego. Inna fontanna na Piazza del Campo, znana jako Fontebranda, została zbudowana na wielu poziomach, umożliwiając recykling wody. Jest ona wspominana u Dantego.

W górnej części placu można zobaczyć Fontannę Świata, która została zaprojektowana przez Jacopo della Quercia w 1412 roku. Znajduje się ona w pobliżu Palazzo Sansedoni, najbogatszej rodziny w Sienie w XIII wieku.

Oprócz Piazza del Campo, Siena posiada również piękny ratusz, Palazzo Pubblico. W tym pałacu z czerwonej cegły mieści się Muzeum Obywatelskie. Został on zbudowany pod koniec XIII wieku i obecnie pełni funkcję muzeum i ratusza.

Lista światowego dziedzictwa Unesco

Piazza del Campo to główny plac publiczny w Sienie, w Toskanii. Jest powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych placów w Europie. Jego oszałamiająca architektura, renesansowe fontanny i barokowe wieże sprawiają, że jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Historyczne centrum Sieny jest wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Miasto jest mieszanką budynków publicznych, prywatnych i należących do kościoła i obejmuje obszar około 107 hektarów. Strona jest ograniczona przez starożytne mury miejskie, który jest sam otoczony przez strefę buforową dziewięćset siedem hektarów.

Nad Piazza góruje miejska dzwonnica, Torre del Mangia. Wieża ma 102 metry wysokości i została zbudowana na początku XIV wieku. Jej fasada jest ozdobiona w kolorze białym i czarnym. Wieża jest hołdem dla Matki Boskiej, która uratowała miasto przed zarazą.

Historyczne centrum Sieny otoczone jest innymi znanymi na całym świecie miejscami. Można się do niego dostać transportem publicznym oraz samochodem z Florencji i Pizy. Międzynarodowi podróżni mogą również przylecieć do Aeroporto di Firenze we Florencji lub na lotnisko Galileo Galilei w Pizie. Alternatywnie, mogą wziąć pociąg z najbliższej stacji kolejowej.

Zwiedzając miasto, pamiętaj, aby poświęcić czas na zwiedzanie okolicznych terenów wiejskich. Na południu od Sieny, Val d’Orcia to malowniczy krajobraz. Jest ona usiana drzewami cyprysowymi i polami pszenicy i stanowi wspaniały przykład krajobrazu renesansowego. W mieście odbywa się również coroczny wyścig konny na gołych grzbietach, znany jako Palio.

Siena’s Piazza del Campo jest historycznym sercem miasta. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco i znajduje się na nim kilka najważniejszych zabytków miasta.

Podobne tematy