Palio w Sienie

Palio w Sienie jest jednym z najbardziej prestiżowych wyścigów konnych we Włoszech. Odbywający się każdej wiosny Palio w Sienie jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań i tradycji. To wielkie wydarzenie zarówno dla miejscowych, jak i przyjezdnych. Zasady, tradycje i pole dziesięciu koni sprawiają, że jest to niezapomniany dzień.

Tradycje

Palio jest wielowiekową tradycją w Sienie. Impreza była jednak kilkakrotnie odwoływana, ostatnio w 2020 roku z powodu pandemii COVID-19. Urzędnicy ze Sieny wciąż czekają na ostateczne uwolnienie od choroby. Miasto ma nadzieję, że w przyszłości uda się ponownie zorganizować Palio.

Palio to coś więcej niż tylko wyścig konny. W rzeczywistości jest to najstarszy wyścig konny na świecie. Odbywa się dwa razy w roku i honoruje Madonnę z Provenzano. Istnieją również osobne wyścigi honorujące Wniebowzięcie Maryi.

Palio to coroczne wydarzenie, które odbywa się na wzgórzach otaczających Sienę. Trwa trzy dni i obejmuje wyścigi między dwoma okręgami, które rozpoczynają się o wschodzie słońca i kończą o zmierzchu. Wydarzenie to jest świętem kultury i historii miasta. Podczas gdy sam wyścig jest wydarzeniem jednodniowym, bogata i piękna tradycja miasta rozciąga się na cały rok.

W Palio w Sienie bierze udział 17 różnych dzielnic zwanych contrade. Każda z nich wysyła do rywalizacji konia i jeźdźca. Każda kontrada ma swój charakterystyczny symbol i schemat kolorów. W większości są to zwierzęta, ale są też mityczne stworzenia, symbole architektoniczne i ikony przyrody.

Palio to nie tylko wyścig konny, ale sposób na życie dla Sieneńczyków. Każdy mieszkaniec miasta należy do Contrady i przez cały rok uczestniczy w działaniach w jej ramach. Dla Sieneńczyków Palio jest sposobem na życie i żyją nim w pełni.

Palio w Sienie jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń w okresie letnim. Miasto obchodzi je dwa razy w roku, na Piazza del Campo, i przyciąga wielkie tłumy.

Reguły

W XIV-wiecznej Sienie klany miejskie zostały podzielone na 42 contrade. W XV i XVI wieku liczba ta została zredukowana do 23, gdyż polityczne powody powstania kontradykcji nie były już tak ważne jak same rozgrywki. W 1729 roku uchwalono prawo ograniczające liczbę kontradynek do siedemnastu na potrzeby Palio w Sienie.

Contrada (okręgi) mają historię intensywnej rywalizacji, a wyścig jest głównym wydarzeniem w Sienie. Członkowie Contrady rywalizują ze sobą przez cały rok. Wyścig Palio jest kulminacją całorocznej rywalizacji. Rywalizacja rozpoczyna się na długo przed dotarciem koni na Piazza i trwa do ostatniej chwili. Może obejmować przekupywanie dżokejów, powodowanie łamania zasad, a nawet przeszkadzanie w rozpoczęciu wyścigu.

Palio często odbywa się w lipcu lub sierpniu. W lipcu Palio jest poświęcone Madonnie z Provenzano, natomiast sierpniowe – Madonnie Wniebowziętej. Haftowany gobelin, który jest nagrodą przyznawaną zwycięzcy, jest wykonany przez lokalnego lub międzynarodowego artystę. Projekt artysty musi być symboliczny dla dziesięciu kontraktów miasta i musi zawierać ikonografię religijną.

Siena gości Palio dwa razy w roku, w lipcu i sierpniu. W wyścigu bierze udział dziesięć koni biegnących na bosaka przez Piazza del Campo, a wyścig trwa zazwyczaj jedną minutę. Konie mają dżokeja, a każdy koń reprezentuje Contrada. Wyścig odbywa się dwa razy w roku w pierwszą sobotę lipca i sierpnia.

Konie są wybierane przez losowanie na kilka dni przed wyścigiem. Wybór koni jest jednym z najbardziej ekscytujących momentów dnia. Tysiące widzów gromadzi się na placu w dniu wyścigu, a ludzie zaczynają ustawiać się w kolejce na godziny przed wyścigiem, aby zająć najlepsze miejsce.

Pole dziesięciu koni

Palio to wyścig konny w Sienie. Jest siedemnaście okręgów i dziesięć jest wybieranych do udziału w wyścigu. Każda Contrada ma przydzielonego konia, a „Barbaresco” jest wyznaczony do prowadzenia konia. Zwycięzca wyścigu zostaje ogłoszony „top dogiem” Contrady. Zwycięski koń otrzymuje czerwone wino.

Palio to starożytny wyścig. Jeźdźcy trzykrotnie objeżdżają centralny plac miasta. Dziesięć dzielnic rywalizuje ze sobą, a siedem, które nie dadzą rady, automatycznie wchodzi do wyścigu w następnym roku. Powszechną zasadą jest ubijanie rywala, ale nie jest to obowiązkowe.

Konie używane w Palio nie są lokalne dla Sieny. Są one wybierane w drodze losowania, a urzędnicy wyścigowi zapewniają, że konie mają równowagę szybkich i wolnych koni. Podczas gdy niektóre konie są faworyzowane nad innymi, ważne jest, aby pamiętać, że są zwycięzcy i przegrani. Palio to nie tylko wyścig, to święto.

Palio jest spektakularnym widowiskiem. To także bardzo ważny element tożsamości Sieny. Zwycięska kontrada zatrzyma baner, który jest pomalowany w kolorach miasta i jest unikalny dla każdej kontrady.

Palio w Sienie jest jednym z najpopularniejszych i najliczniej odwiedzanych wydarzeń sportowych we Włoszech. Odbywa się dwa razy w roku na Piazza del Campo. Wyścigi konne trwają 2 minuty i są oglądane przez ponad 40 000 widzów.

Miejsce wyścigu

Podczas gdy nie ma zasad regulujących ile koni może się ścigać, istnieją pewne wymagania, które muszą być spełnione przez wszystkie konie w wyścigu Palio. Pierwszym krokiem jest, aby koń był sprawny i zdrowy, co wymaga dokładnego badania fizycznego. Po tym, koń jest uprawniony do konkurowania w Palio.

Wyścig konny Palio jest poświęcony Matce Boskiej, a rozpoczął się na początku XVIII wieku, kiedy Provenzano Salvani, mieszkaniec Sieny, odkrył obraz Matki Boskiej w domu w Contrada della Giraffa. Wyścig odbywa się 16 sierpnia, czyli w święto Wniebowzięcia. Dziś Palio jest wydarzeniem świeckim, ale sam wyścig nadal honoruje Matkę Boską.

W Palio biorą udział konie z 17 różnych dzielnic. Każda dzielnica, lub contrada, ma swój własny symboliczny temat. Dziesięć z tych dzielnic wyśle konia i jeźdźca na wyścig. Każda contrada ma swoją własną kombinację kolorów i unikalny symbol. Większość contrada przedstawia zwierzęta, podczas gdy inne przedstawiają mityczne stworzenia, architekturę lub ikony natury.

Palio to coś więcej niż wyścig konny. To dwugodzinne widowisko i jest w nim coś więcej niż tylko konie. Palio to rywalizacja i współzawodnictwo. Pierwszy wyścig odbywa się na cześć Madonny z Provenzano, a drugi na cześć Wniebowzięcia Marii. Wyścig odbywa się w dziesięciu dzielnicach w mieście Siena, a siedem nieuczestniczących automatycznie wchodzi do Palio w następnym roku.

The Palio of Siena jest uważany za jeden z najtrudniejszych wyścigów konnych na świecie i jeden z najbardziej ekscytujących 90 sekund we współczesnej Europie. Pomimo faktu, że niektórzy obrońcy praw zwierząt uważają Palio za archaiczne i nieczułe, jest to wyjątkowe wydarzenie, które określa miasto i jego tożsamość. Prawie 55 000 osób uczestniczy w tym historycznym wydarzeniu.

Podobne tematy