Wydarzenia październikowe we Florencji

Październik to miesiąc uroczystości i wydarzeń. Ci, którzy planują wizytę w mieście w tym miesiącu, mogą wybierać spośród wielu różnych wydarzeń. Są to między innymi coroczna Fiera di San Luca, święto Halloween oraz targi ceramiki. Ponadto można wybrać się do Greve in Chianti na coroczny festiwal wina.

Fiera di San Luca

Jeśli podróżujesz do Włoch w październiku, jest wiele rzeczy do zrobienia we Florencji. Latem tłumy już opadły, ale miasto nadal jest pełne turystów. Miasto organizuje wiele wydarzeń, które sprawią, że będziesz zajęty przez cały tydzień. Jeśli szukasz wydarzenia kulturalnego, nie przegap średniowiecznej procesji ku czci Santa Reparata. Procesja rozpoczyna się na Piazza di Parte Guelfa i przechodzi do krypty Santa Reparata w Duomo. Możesz również odwiedzić Fiera di San Luca, tygodniowy targ odbywający się w San Luca, około 20 minut od Florencji.

W październiku temperatura we Florencji ma tendencję do spadku, co jest idealne do zwiedzania. W październiku odbywa się również Biennale, wystawa sztuki we Florencji. Odbywa się tam również parada historycznych kostiumów, która ma miejsce poza miastem. Oprócz tych wydarzeń, istnieje kilka festiwali żywności, które odbywają się poza miastem.

Innym festiwalem w październiku jest Fiera di San Luca we Florencji. Położona nad rzeką Arno, Fiera jest świętem lokalnej żywności, kultury i sztuki. Dzielnica Fiera to obszar, który został zaprojektowany przez japońskiego architekta Kenzo Tange w 1985 roku.

Święto Halloween

Jeśli podróżujesz do Florencji w sezonie Halloween, możesz zastanawiać się, gdzie można świętować Halloween. Choć święto to wywodzi się z Ameryki, od tego czasu rozprzestrzeniło się na inne kraje europejskie, a Florencja nie jest tu wyjątkiem. Brukowane ulice i inne niesamowite otoczenie miasta sprawiają, że jest to idealna sceneria dla tego święta. Jeśli odwiedzisz miasto o tej porze roku, być może uda Ci się załapać na paradę z okazji Halloween.

We Florencji jest kilka miejsc, które organizują obchody Halloween, w tym lokalne bary i sklepy spożywcze. Niektóre z tych lokali mają nawet przejażdżki karnawałowe i muzykę na żywo. Na obchody Halloween w mieście duży wpływ mają lokalni organizatorzy imprez, więc możesz spodziewać się parad, imprez i wystaw festiwalowych.

Innym miejscem na imprezę w stylu Halloween jest Hard Rock Cafe. 31 października w tym historycznym miejscu odbędzie się impreza w stylu Halloween z poczęstunkiem i pokazem magii na żywo. Magik o imieniu Francesco Micheloni będzie wykonywał sztuczki z kolorowymi chustami. Dzieci mogą również skorzystać ze stacji makijażu i specjalnego menu dla dzieci. Bilety kosztują około 20 euro każdy.

Przez cały październik Florencja staje się mniej zatłoczona niż w szczycie lata. Jesienna pora oznacza mniejszy ruch i więcej możliwości zwiedzania wielu miejsc w mieście. Można również skorzystać z godzin wieczornych, kiedy atmosfera jest mniej gwarna.

Targi ceramiki

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, możesz być zadowolony z wizyty na corocznych Międzynarodowych Targach Ceramiki we Florencji. To wydarzenie prezentuje rzemieślników ceramicznych z całego świata. Znajdziesz tu ceramikę, rzeźby, meble, a nawet biżuterię! Wystawa jest bezpłatna i możesz oglądać dzieła uczestniczących artystów za darmo.

Impreza odbywa się na jednym z najbardziej malowniczych placów Florencji. Dzieci mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach lepienia z gliny i nauczyć się, jak zrobić piękną ceramikę. Na targach odbywa się również renomowany festiwal muzyczny Maggio Musicale, który niedawno przeniósł się do Teatro dell’Opera di Firenze.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem ceramiki, możesz odwiedzić sklep w pobliżu centrum miasta. Tradycja garncarska Montelupo sięga średniowiecza. Jeden z takich sklepów, La Botteghina, sprzedaje reprodukcje terakoty glazurowanej w stylu renesansowym. Bogaty wybór naczyń glinianych można również obejrzeć w sklepie przy Via Guelfa. Oprócz terakoty w stylu renesansowym, można tam znaleźć inne wyroby gliniane oraz ceramikę wykonaną z gliny bezołowiowej.

Kolejnym wydarzeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest Biennale di Florence, główna wystawa sztuki współczesnej we Włoszech. Wydarzenie to odbywa się co dwa lata.

Greve in Chianti

Jeśli odwiedzasz Greve in Chianti we Florencji w październiku, prawdopodobnie masz nadzieję cieszyć się jesiennymi zbiorami, które obejmują wiele świeżych pomidorów i innych warzyw. Miasteczko położone jest w sercu regionu Chianti, który słynie z winnic. Turyści mogą spróbować wina w lokalnych winiarniach lub odwiedzić rynek, aby kupić produkty i inne wyroby.

Średnia prędkość wiatru w Greve in Chianti wzrasta nieznacznie w październiku, od 6,2 mil na godzinę 24 lutego do 7,6 mil na godzinę 10 sierpnia. Kierunek wiatru jest przede wszystkim wschodni, a jego szczyt to 39% w dniu 28 października. W tym miesiącu nie ma też wielu deszczowych dni, co oznacza, że będzie to idealny czas na odwiedzenie Greve in Chianti.

Średnia temperatura w Greve in Chianti w październiku wynosi około 70 degF, czyli nie jest zbyt gorąco. Jednak w zimie temperatury często spadają do 50 lub 60 stopni. Średnia temperatura wód powierzchniowych w Greve in Chianti w październiku spada o 7degF.

Miasteczko położone jest przy autostradzie „Chiantigiana”, która przebiega przez obszar winiarski Chianti. Autostrada kończy się w Incisa Val d’Arno, gdzie można zjechać z autostrady. Stamtąd można pojechać Via del Castello do Montefioralle. Miasteczko jest małe i można po nim chodzić.

Występ Jamesa Taylora w Teatro Verdi

Jeśli szukasz biletów na koncert Jamesa Taylora to dobrze trafiłeś. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem jego muzyki od lat, czy po prostu jesteś ciekawy, czy po raz pierwszy zobaczysz go na żywo, tego koncertu nie można przegapić. Sześciokrotny zdobywca nagrody Grammy jest współczesną legendą i bawi fanów od dziesięcioleci.

Wokalista właśnie zmienił termin swojej europejskiej trasy koncertowej. Wydarzenie zostało przełożone kilka dni temu, ale teraz ma się rozpocząć w Barcelonie 20 września. Trasa będzie składała się w sumie z 27 koncertów, z przystankiem w londyńskim Eventim Apollo 7 października. Cały harmonogram kończy się 17 listopada w Kopenhadze. Taylor kontynuuje trasę po Ameryce Północnej z Jacksonem Browne’em i przygotowuje swój nowy album, American Standard.

Taylor sprzedał ponad 100 milionów albumów na całym świecie i zdobył kilka nagród Grammy, a także został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame i Songwriters Hall of Fame. Został również uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym wyróżnieniem w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnienie to zbiegło się również ze 120. rocznicą istnienia legendarnej Carnegie Hall, w której odbyła się seria koncertów hołdowniczych honorujących osiągnięcia amerykańskich artystów.

Zmysłowa interpretacja klasycznej historii miłosnej Szekspira, Manon Lescaut, to klasyczny sukces Pucciniego. Opera, wystawiona po raz pierwszy w 1867 roku, odniosła triumf w swoich czasach i do dziś jest powszechnie podziwiana.

Barberino di Mugello

Sezon na trufle w tej części Toskanii trwa w najlepsze. Będąc w okolicy, możesz skorzystać z wystawy Black and White Truffle Market, popularnego corocznego wydarzenia. Impreza obejmuje degustacje trufli i innych produktów sezonowych, takich jak kasztany, miód i oliwa z oliwek extra vergine. Tego wydarzenia nie mogą przegapić miłośnicy trufli, ponieważ można nawet wybrać się na polowanie na trufle!

Wraz z nadejściem jesieni, temperatury we Florencji zaczynają się ochładzać. Chociaż średnia temperatura maksymalna nadal wynosi około 21°C, prawdopodobieństwo deszczu wzrasta. Nadal można skorzystać z ofert biletów skip-the-line do głównych zabytków, ponieważ miasto wchodzi w sezon barkowy.

Kolejne wydarzenie we Florencji zgromadzi mieszkańców i turystów, aby uczcić patrona miasta. Święta Reparata jest katolicką męczennicą, a dzień jej święta przypada na ósmego października. Według legendy, wstawiennictwo świętej uratowało ludność Florencji przed Ostrogotami w 406 roku n.e. Dzięki niej chrześcijaństwo podbiło barbarzyńców i mogło ustanowić swoje panowanie nad regionem.

Jeśli interesuje Cię sztuka, muzyka i kultura, w regionie Mugello jest mnóstwo wydarzeń. W pierwszy weekend listopada odbywa się Florencki Festiwal Oliwy z Oliwek, święto, które obejmuje nie tylko degustację oliwy. Można również wziąć udział w wycieczkach historycznych i uczestniczyć w koncertach. W drugi weekend listopada, koncert w historycznym Teatro Verdi będzie okazją do poznania bogatego życia kulturalnego regionu.

Podobne tematy