San Gimignano i jego marsz przez czas

Ten artykuł zabierze Cię przez epoki średniowiecza i renesansu. Dowiesz się m.in. o Piazza della Cisterna, świętej Serafinie i czarnej zarazie. Pod koniec artykułu będziesz wiedział o mieście więcej niż kiedykolwiek myślałeś, że to możliwe.

Piazza della Cisterna

San Gimignano i jego Piazza della Cisterna są centralnymi punktami miasta, ale jest też wiele innych miejsc, które warto zobaczyć. Aby uzyskać wspaniały widok na okolicę, warto wspiąć się na Rocca, XIV-wieczną fortecę. Ze szczytu można podziwiać 360-stopniowe widoki na toskańską wieś.

Po zwiedzeniu miejskiego Piazza della Cisterna, turyści powinni odwiedzić średniowieczne Centro Storico, które obejmuje szereg średniowiecznych wież. Należą do nich Torre del Diavolo, Torri Ardinghelli, Casa Razzi oraz Palazzo Tortoli.

Główny kościół miasta, Chiesa Collegiata, do roku 1239 był katedrą. Obecnie w budynku mieści się muzeum i galeria, w której prezentowane są dzieła sieneńskich i florenckich artystów. Goście mogą również wysłuchać audioprzewodnika, który w ciągu dwudziestu do trzydziestu minut zwiedza wnętrze kościoła.

Piazza della Cisterna to piękny, trójkątny plac w mieście San Gimignano. Znajdująca się na placu cysterna jest ważnym zabytkiem pochodzącym z XII wieku. Jest ona zwieńczona ośmiokątnym cokołem, który został zbudowany za czasów burmistrza Guccio Malavolti w 1346 roku.

Zwiedzający powinni również poświęcić czas na odwiedzenie Museo della Tortura, imponującego muzeum poświęconego średniowiecznym torturom. Muzeum prezentuje narzędzia tortur używane przez średniowiecznych oprawców. Nie przegap także XIII-wiecznego kościoła Sant Agostino, który zawiera piękne freski.

Święta Serafina

Święta Serafina z San Gimenignano prowadziła ciche i ustronne życie, ucząc się prostych rzemiosł i szycia. Nigdy nie opuszczała swojego domu, z wyjątkiem chodzenia na Mszę Świętą, co czyniła regularnie. Była głęboko oddana Najświętszej Maryi Pannie. Wtedy, gdy miała około 10 lat, nagła choroba zaatakowała jej ciało i zaczęła je trawić.

Ta młoda święta urodziła się w połowie XII wieku. Była bardzo uboga i połowę swojego jedzenia rozdawała innym, a większość życia spędzała na modlitwie. Jej nabożeństwo do Madonny umacniało się z biegiem lat, ale jej życie zakończyło się cierpieniem, gdy w młodym wieku zapadła na wyniszczającą chorobę.

Gdy jej ciało zaczęło się pogarszać, szukała pocieszenia u Chrystusa na Krzyżu i czuła się wezwana do naśladowania Jego cierpienia. Szukała też pomocy u św. Grzegorza Wielkiego, który stał się jej ulubionym świętym. Grzegorza Wielkiego, który stał się jej ulubionym świętym. Prosiła go o cierpliwość, aby mógł znieść jej cierpienie. Osiem dni później ukazał się jej św. Zmarła wkrótce potem, 12 marca, w dniu święta św. Grzegorza.

Kilka dni później ciało Serafiny znajdowało się w Kościele przez kilka dni. W tym czasie uzdrowiono sparaliżowaną pielęgniarkę o imieniu Beldia. Ponadto dzwony w San Gimignano dzwoniły bez akcentu, a wielu ludzi przychodziło, aby zobaczyć ciało. W efekcie wiele osób zostało uzdrowionych ze swoich dolegliwości.

Czarna Plaga

Średniowieczne miasto San Gimignano jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Geminianus, który uratował mieszkańców przed Hunami za panowania Attyli, ale najbardziej znana jest jego patronka, św. Serafina, sierota, która zmarła na wyniszczającą chorobę w wieku 15 lat. Miejscowi nazywają ją Fina, a jej święto przypada na 12 marca.

W 1348 roku miasto doznało druzgocącego ciosu, gdy uderzyła Czarna Plaga. Choroba zdziesiątkowała ludność, a miasto straciło źródło dochodów. W rezultacie popadło w zapomnienie. Jednak w XIX wieku, turyści podczas Grand Tour po Włoszech odkryli San Gimignano i jego piękną średniowieczną wioskę. W ciągu ostatnich lat miasto odzyskało dawną świetność i zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pod koniec XV i w XVI wieku w północnych miastach sezon dżumy był znacznie bardziej zmienny. Zamiast szczytu w październiku, plagi w Mediolanie i Wenecji osiągały szczyt w lipcu i sierpniu. W rzeczywistości szczyt sezonu dżumy w Wenecji przypadł na lata 1575-1630.

W ciągu następnych sześciu miesięcy populacja San Gimignano spadła z 13 000 do czterech tysięcy mieszkańców. Miasto znalazło się wówczas pod kontrolą Florencji, która przekierowała handel z dala od miasta. Potrzeba było wielu lat, aby San Gimignano odzyskało swoją pozycję. Nadal jednak jest to popularny ośrodek turystyczny.

Renesans

Położone na wzgórzu w Toskanii, San Gimignano może pochwalić się 360-stopniowym widokiem na otaczającą przyrodę. Jego średniowieczny układ pozostał nienaruszony, z ulicami i murami nadal nienaruszonymi, wraz z 13 średniowiecznymi wieżami. W średniowieczu, San Gimignano stało się miastem pielgrzymkowym i popularnym przystankiem dla podróżnych. Miasto rozwijało się również gospodarczo dzięki produkcji szafranu i wina.

Warto odwiedzić także główny kościół miasta, Chiesa Collegiata. Niegdyś katedra, została konsekrowana przez papieża Eugeniusza III w 1148 roku i zawiera jedne z najlepszych fresków w Toskanii. Nad wnętrzem kościoła pracowali różni wielcy artyści, w tym Taddeo di Bartolo i Domenico Strambi.

W San Gimignano znajduje się kilka muzeów sztuki. W Pinakotece znajdują się przykłady sztuki średniowiecznej, a w Muzeum Sztuki Sakralnej eksponowane są drewniane rzeźby z XIV wieku. Ponadto w dwóch budynkach znajduje się Muzeum Średniowiecznych Tortur, które opowiada o metodach torturowania w średniowieczu za pomocą woskowych modeli torturowanych ciał i ilustracji upiększających krew.

Wieże w San Gimignano reprezentują bogactwo i potęgę miasta. W pewnym momencie miasto miało ponad siedemdziesiąt wież. Były one używane przez bogate rodziny, aby pokazać swoją siłę i bogactwo. Dziś czternaście z tych wież dominuje nad panoramą miasta.

Sztuka współczesna

Sztuka współczesna jest rosnącą siłą w San Gimignano. Miasto jest domem dla wielu współczesnych artystów, którzy stworzyli prace site-specific, aby poprawić historyczne centrum miasta. Jedna z takich inicjatyw, Affinita, została zaprojektowana w celu stworzenia bardziej „aktywnych” doświadczeń dla odwiedzających i obejmowała zaskakujące instalacje artystyczne w całym mieście.

W San Gimignano znajduje się kilka galerii poświęconych sztuce współczesnej. Galleria Continua posiada dzieła największych artystów, w tym Antony’ego Gormleya, podczas gdy Galleria Gagliardi pokazuje rzeźby lokalnych artystów. Ponadto, florencki międzynarodowy malarz gotycki Benozzo Gozzoli ukończył kilka projektów w San Gimignano. Jego dzieło obejmuje alegoryczny fresk na ścianach kościoła Sant’Agostino, który kiedyś służył jako miejsce kultu. Patron miasta, święty Sebastian, jest tradycyjnym opiekunem przed zarazą.

Na przestrzeni wieków San Gimignano wpłynęło na życie wielu artystów. W XIX wieku miasto było miejscem fikcyjnego Monteriano, stworzonego przez E. M. Forstera w jego powieści Where Angels Fear to Tread. Miasto pojawiło się również w 1999 roku w pół-autobiograficznym filmie Tea with Mussolini. W filmie angielskie damy, znane jako gli Scorpioni, walczą o ochronę San Gimignano przed zniszczeniem podczas wycofywania się Niemiec z Włoch.

W mieście znajdują się jedne z najbardziej znanych na świecie galerii sztuki. Wśród nich Galleria Continua, przestrzeń przekształcona ze starego kina, gości wielu światowej sławy artystów.

Palazzo Comunale

Palazzo Comunale, znany również jako „Pałac Ludu”, jest siedzibą władzy obywatelskiej w San Gimignano od XIII wieku. Znajduje się on na miejskim Piazza del Duomo, w pobliżu kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oprócz swojej roli obywatelskiej, jest domem dla niektórych z najbardziej znanych fresków miasta.

Palazzo Comunale został pierwotnie zbudowany w 1288 roku i od tego czasu służy jako ratusz i muzeum obywatelskie. Zwiedzający mogą zobaczyć ozdobioną freskami Salę Dantego, w której wielki poeta Dante wygłosił swoją słynną mowę do rady w 1299 roku. Można również odwiedzić Pinakotekę i Camera del Podesta, które niegdyś służyły jako biura rządowe. Można również zobaczyć wysoką Torre Grossa, która ma 54 metry wysokości.

Jeśli interesuje Cię wspinaczka na wieżę, możesz wybrać się na Torre Grossa, XII-wieczną wieżę z 218 schodami do pokonania. Bilet na Torre Grossa obejmuje również wstęp do muzeum obywatelskiego. Inną wieżą w San Gimignano jest Rocca di Montestaffoli, mała wieża z ruinami florenckiej fortecy.

San Gimignano jest jednym z najbardziej starożytnych i oryginalnych włoskich miast. Jego średniowieczne wieże sprawiają, że jest niezrównaną migawką przeszłości. Miasto jest skarbnicą sztuki pięknej z każdej epoki. Położone w bajkowym krajobrazie, średniowieczne miasto jest ponadczasową migawką Włoch.

Podobne tematy