Rzeczy do zobaczenia w historycznym centrum Pistoi

Kiedy odwiedzasz Pistoia, Włochy, jest wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Możesz zobaczyć miejską katedrę, która ma srebrny ołtarz, Battistero di San Giovanni in Corte, ośmiokątne baptysterium i palazzo dei Vescovi, 11-wieczny pałac z wieloma muzeami. Ponadto warto zajrzeć do Pozzo del Leoncino, studni oprawionej w marmur.

Pomnik Cino z Pistoi

Pistoia to niewielkie miasto w Toskanii, które ma wiele do zaoferowania. Są tu ważne dzieła sztuki i piękne krajobrazy. Jest też wiele atrakcji dla dzieci. Jest tu nawet zoo! Jego codzienny pokaz pingwinów cieszy się dużym zainteresowaniem.

Muzea miasta odzwierciedlają jego różnorodność kulturową. Od najstarszych dzieł w muzeum w ratuszu do sztuki nowoczesnej w Palazzo Fabroni, Pistoia ma coś dla każdego. Wiele muzeów prezentuje również historię i kulturę miasta.

Innym ciekawym elementem w historycznym centrum Pistoi jest Pomnik Cino. Znajduje się na nim gotycka rzeźba Cino, a namalowana została przez Coppo di Marcovaldo i Lorenzo di Credi. Pomnik został nazwany na cześć patrona miasta.

Pomnik jest również ważnym symbolem miasta. Turyści mogą wejść na dzwonnicę i zobaczyć miasto z góry. Należy jednak pamiętać o tym, aby skorzystać z pomocy przewodnika. Wieża ma 67 metrów wysokości i oferuje ładny widok na miasto. Sama dzwonnica jest średniowieczną konstrukcją i może pochodzić z okresu Longobardów. Jej podstawa jest bardzo solidna i ma niewiele ozdób.

Cino był mecenasem sztuki. Był przyjacielem Dantego i Petrarki oraz nauczycielem Boccaccia w Neapolu. Jego poetyckie opus obejmuje ponad 150 wierszy. W wielu z nich Cino podejmuje tematy z tradycji stilnowskiej, a także przetwarza wcześniejsze wzorce gwitańskie, sycylijskie i prowansalskie.

Pistoia znajduje się w Toskanii i oferuje wiele możliwości zabawy i wypoczynku. Miasto znajduje się w północnej części kraju, w pobliżu Lucca i Montecatini. Pobliskie góry stanowią doskonałe tło dla turystyki letniej i zimowej.

Mistrzostwo srebra

Jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Toskanii jest Pistoia, miasto, które szczyci się bogatym i zróżnicowanym dziedzictwem artystycznym. Miasto uległo wpływom Pizy i Florencji i posiada wiele pięknych średniowiecznych budynków. Było ono również domem dla kilku znaczących artystów okresu średniowiecza, w tym Marino Marini i Giovanni Michelucci. Odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o tych dwóch artystach w Muzeum Marini.

Katedra w Pistoias jest imponującym dziełem architektury. Jej kampanila stała się symbolem miasta. Jej wnętrze jest ozdobione dekoracjami. Campanile della Cattedrale z 1337 roku jest arcydziełem sztuki sieneńskiej. W Cappella di San Iacopo znajduje się również piękny ołtarz wykonany ze srebra.

Jeśli odwiedzasz Pistoię z całą rodziną, rozważ zabranie dzieci do Pistoia Zoo. Zoo znajduje się 15 minut od centrum i posiada ponad 400 gatunków zwierząt. Możesz nakarmić pingwiny i zobaczyć inne egzotyczne zwierzęta, w tym wilki i niedźwiedzie brunatne. W zoo znajduje się również duży plac zabaw.

Położony centralnie w mieście Piazza del Duomo jest religijnym i politycznym sercem miasta. Jest to tętniący życiem obszar podczas dni targowych i gości wiele lokalnych wydarzeń. Jest to idealne miejsce na spokojny spacer lub zatrzymanie się na filiżankę kawy.

Katedra San Zeno

Katedra w Pistoi, znana również jako Katedra Świętego Zenona, znajduje się w centrum miasta na Piazza del Duomo. Służy jako siedziba biskupa Pistoi i jest poświęcona świętemu Zenonowi z Werony.

Katedra ma ponad 66 stóp wysokości i posiada organy zbudowane przez Giovanniego Pisano w 1301 roku. Jej fasada jest ozdobiona freskami i glazurowaną terakotową lunetą. W lunecie znajduje się obraz Andrea della Robbia przedstawiający Dziewicę z Dzieciątkiem i dwoma aniołami. Wnętrze ma trzy nawy i chrzcielnicę wykonaną przez Benedetto da Maiano. W kościele znajduje się również grób miejscowego poety Cino da Pistoia.

Mała katedra mogła istnieć w Pistoi w V wieku. Mogła mieć biskupa. Na przestrzeni lat przeszła kilka interwencji renowacyjnych. Chociaż nie jest już wykorzystywana do nabożeństw religijnych, okazjonalnie odbywają się w niej wydarzenia kulturalne. Oprócz katedry San Zeno, baptysterium Pistoia, lub baptysterium San Zeno, to inne atrakcje historycznego centrum.

Katedra San Zeno jest głównym miejscem religijnym w Pistoi i głównym miejscem kultu. Pierwotnie poświęcona San Martino, budynek został później poświęcony San Zeno, ósmemu biskupowi Rzymu. Wnętrze zawiera trzy nawy, ozdobne prezbiterium i marmurowe rzeźby patronów miasta.

Wstęp do katedry San Zeno jest bezpłatny. Za zwiedzanie dzwonnicy trzeba jednak zapłacić 7,00 EUR od osoby.

Przejścia podziemne

Położone tuż pod historycznym centrum miasta, przejścia podziemne w Pistoi są fascynującym spojrzeniem na historię miasta. Pierwotnie tunele te były używane do przenoszenia rzeki Brana. Dziś przejścia te są utrzymywane przez IRSA, Archeologiczny Instytut Badań Historycznych. Jeden z takich eksponatów pokazuje ewolucję Ospedale del Ceppo, który został zbudowany w 1277 roku i jest jednym z najstarszych szpitali na świecie. Znajduje się w nim słynny fryz autorstwa szkoły Della Robbia.

Zwiedzający mogą również zobaczyć pozostałości Ospedale del Ceppo, głównego sanatorium miasta do XIX wieku. Do pasaży można się dostać przez tajne schody, które prowadzą w górę z Piazza San Lorenzo.

Podziemne przejścia są otwarte dla zwiedzających w wybrane dni. Przejścia te były używane jako schronienie podczas II wojny światowej i nadal zachowują fundamenty średniowiecznych fortyfikacji. Fortyfikacje te zostały później włączone do nowoczesnych murów miejskich. Jeśli będziesz w Pistoi podczas jednego z tych wydarzeń, pamiętaj, aby zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.

Inną ważną romańską strukturą jest kościół San Giovanni l’Evangelista, który został zbudowany w latach 1100-1340. Jego zewnętrzna część ozdobiona jest zielonym i białym marmurem, a wnętrze wypełnione jest rzeźbami. Oprócz wnętrza, w kościele znajduje się również Grób Cino da Pistoia, sieneńskie dzieło z około 1337 roku. W południowej nawie znajduje się również Cappella di San Iacopo, kaplica, w której mieści się srebrny ołtarz. W ciągu dnia odbywają się tu pokazy pingwinów, które zapewniają dzieciom zajęcie.

Zwierzęta

Zoo di Pistoia, które otworzyło swoje podwoje w 1970 roku, jest miejscem, gdzie można zobaczyć wiele różnych gatunków zwierząt. Zoo zajmuje powierzchnię około 75 000 metrów kwadratowych. Jest to popularna atrakcja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla turystów.

W muzeum znajduje się również ważne wyposażenie liturgiczne z katedry w Pistoi. Oglądanie tych ważnych dzieł w ich dawnym otoczeniu dodaje im fascynacji. Są tu również eksponaty prezentujące lokalną faunę i florę. Goście mogą również zwiedzić zakrystię, w której odbyła się słynna apokalipsa.

W historycznym centrum znajduje się również katedra w Pistoi, poświęcona świętemu Zenonowi. Została zbudowana w XII i XIII wieku i zawiera campanile, czyli dzwonnicę. Jego baptysterium składa się z białego i zielonego marmuru. Pistoia del Duomo jest również miejscem Giosta dell’Orso, słynnego wyścigu konnego. Impreza odbywa się w pierwszym tygodniu lipca.

Odwiedzający Pistoię mogą również oglądać zwierzęta w miejskim zoo. Zoo posiada różne zwierzęta, w tym pingwiny, i posiada eksponaty edukacyjne. Ponadto na terenie zoo znajduje się teren piknikowy.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, możesz cieszyć się zwiedzaniem podziemnego muzeum miasta, które znajduje się 650 metrów pod ziemią. Znajdziesz tam wiele ciekawych faktów i eksponatów, a dzieci będą zachwycone podziemnym muzeum. W muzeum dzieci mogą dowiedzieć się o historii tego obszaru, a także poznać zwierzęta, które go zamieszkują. Muzeum oferuje również małą bibliotekę. Dla rodzin, Pistoia jest doskonałym miejscem docelowym.

Zoo w Pistoia jest ulubionym miejscem dzieci w każdym wieku. Znajduje się tu zoo ze zwierzętami oraz maszyny do karmienia kóz i żyraf. W tropikalnym budynku można również znaleźć gady i owady. Nowy eksponat mrówek ma zostać otwarty w 2022 roku. W zoo mieszkają również różne zwierzęta, w tym pingwiny.

Podobne tematy