Plac Cudów w Pizie

Planując wycieczkę do Pizy, jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest odwiedzenie Placu Cudów. Jest to malowniczy plac, na którym znajduje się piękna kopuła i strzeliste Baptysterium San Giovanni. Znajduje się na nim również Duomo of Santa Maria Assunta oraz Cmentarz Monumentalny.

Piazza dei Miracoli

W Pizie można zobaczyć wiele wspaniałych dzieł sztuki i podziwiać jej architekturę. Piazza dei Miracoli jest częściowo wybrukowany, a częściowo porośnięty trawą. Znajduje się tu Muzeum Katedralne, Muzeum Sinopias i Museo dell’Opera del Duomo.

Piazza dei Miracoli, czyli Piazza dei Duomo, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Pizy. Znajduje się w centrum miasta, a na plac można wejść za darmo. Po prawej stronie placu można znaleźć kasę biletową. W kasie można wybrać, który zabytek chciałoby się zobaczyć i sprawdzić ceny biletów.

Piza Piazza dei Miracoli jest centrum sztuki i turystyki w mieście. Na Piazza znajduje się Katedra, Baptysterium, Cmentarz Monumentalny oraz Krzywa Wieża. Jest on uznany za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.

Na placu znajduje się również Camposanto di Pisa. Klasztor ten jest dużą gotycką budowlą. Wewnątrz można znaleźć rzymskie sarkofagi i wybitne postacie pisańskie. Cmentarz ten został uszkodzony podczas II wojny światowej, ale od tego czasu freski zostały odrestaurowane.

Oprócz katedry, na Piazza dei Miracoli w Pizie znajduje się kilka muzeów i galerii poświęconych słynnym artystom. W katedrze znajdują się relikwie przywiezione z wypraw krzyżowych. Ołtarz główny ozdobiony jest brązowym krucyfiksem i świecznikami w kształcie aniołów. W kaplicy Najświętszego Sakramentu znajduje się duże srebrne ciborium. W ołtarzach bocznych znajduje się również wiele obrazów z XVI i XVII wieku. Wśród nich są dzieła Andrea del Sarto i Perina del Vaga. Ten ostatni był uczniem Rafaela. Ostatnie dwa dzieła dokończył Giovanni Antonio Sogliani.

Jeśli kochasz architekturę, to Piza jest miastem dla Ciebie. Miasto jest wypełnione pięknymi budynkami i zabytkami. Katedra znajduje się w sercu Piazza dei Miracoli, pięknego placu, który jest idealny do zrobienia zdjęcia. Możesz zrobić sobie zabawne zdjęcia z aparatem, patrząc w dół na Piazza dei Miracoli.

Jeśli chciałbyś spędzić więcej czasu poza katedrą, możesz odpocząć od miasta, odwiedzając Ospedale Nuovo di Santo Spirito w Pizie. Ten budynek, zbudowany w 1257 roku, był pierwotnie szpitalem dla pielgrzymów. Później został nazwany Ospedale della Misericordi.

Baptysterium San Giovanni

Baptysterium San Giovanni w Pizie jest pięknym i imponującym budynkiem. Budowa budynku rozpoczęła się w 1150 roku, ale projekt został ukończony dopiero w latach dwudziestych XVI wieku. Wnętrze zapiera dech w piersiach, z wykwintnymi malowidłami i pięknym wystrojem. Baptysterium jest uważane za jeden z najpiękniejszych budynków w historii włoskiej architektury. Pięknym elementem budynku jest zewnętrzny dach w kształcie kopuły, który powoduje pogłos dźwięku w komorze. Znajduje się tam również wiele obrazów, które przedstawiają różne ważne wydarzenia w historii. Wnętrze zawiera zarówno sztukę klasyczną, jak i gotycką.

Zewnętrzna część Baptysterium wykonana jest z zielonego marmuru z Prato, a we wnętrzu znajdują się klasyczne kolumny. Wewnątrz znajdują się również belki w stylu bizantyjskim. Linter podzielony jest na dwie kondygnacje, dolna przedstawia epizody z życia św. Jana Chrzciciela. Druga kondygnacja przedstawia Chrystusa, Madonnę i św. Jana.

Akustyka w Baptysterium jest niesamowita. Dzięki podwójnej kopułowej pokrywie dźwięk odbija się echem po całym budynku. W godzinach zwiedzania pracownik w Baptysterium w Pizie intonuje kilka nut, a resztę pozostawia magicznemu pogłosowi.

Baptysterium San Giovanni in Pisa jest jednym z wielu zabytków na Piazza dei Miracoli. Stoi ono obok katedry Santa Maria Assunta. Baptysterium od wieków jest częścią życia religijnego Pizy.

Baptysterium zostało odnowione w XIX wieku. Alessandro Gherardesca, architekt katedry, przywrócił kilka cech wnętrza, w tym niektóre elementy dekoracyjne. Był on ojcem Giovanniego Pisano, który stał się ważną postacią włoskiego renesansu.

Baptysterium ma trzy drzwi, z których najbardziej imponujące to Brama Raju. Brama Raju została stworzona przez młodego artystę Lorenzo Ghiberti w 1426 roku. Jest to najważniejsza brama Baptysterium i zawiera dziesięć płaskorzeźbionych paneli z brązu przedstawiających sceny ze Starego Testamentu. Oryginalne wrota zostały przeniesione do Muzeum Katedralnego w Pizie w latach 90-tych, ale repliki tych pięknych drzwi można zobaczyć w Harris Museum w Preston.

Duomo of Santa Maria Assunta

Położony w sercu Pizy Duomo of Santa Maria Assunta jest zapierającą dech w piersiach, XI-wieczną katedrą. Jej zewnętrzna część i wnętrze pokryte są pięknymi obrazami, ikonami i rzeźbami. Ponadto w katedrze znajduje się słynna lampa kadzidlana Galileusza, której użył do odkrycia praw ruchu.

W prezbiterium znajduje się mozaika przedstawiająca Chrystusa intronizowanego. Mozaika ta jest dziełem Francesco z Pizy, natomiast Madonna po lewej stronie jest dziełem Vincino z Pistoi. Ponadto w prezbiterium znajduje się 27 obrazów przedstawiających życie Chrystusa i Stary Testament.

Ci, którzy chcą zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje Pizy, mogą kupić bilet grupowy już za 10 EUR. Bilet grupowy obejmuje również wstęp do Baptysterium św. Jana, Duomo i Dzwonnicy Giotta. Bilet jest ważny przez sześć dni.

Duomo Santa Maria Assunta w centrum Pizy jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Jest to budynek w stylu gotyckim i zawiera skarby znanych artystów, takich jak Pinturicchio. Zbudowana w latach 1215 – 1263, katedra ma imponujący gotycki wygląd zewnętrzny i wewnętrzny i jest ozdobiona zielono-czarnym i białym marmurem, symbolicznymi kolorami Sieny.

Filmowców od dawna przyciąga Piza. Miasto było siedzibą słynnego studia filmowego Pisorno, które działało od lat 30-tych do 60-tych. Wiele klasycznych włoskich filmów zostało nakręconych w Pizie. Popularne filmy, które zostały nakręcone w Pizie to I due sergenti (1936), Il re d’Inghilterra (1941) i Madame Sans-Gene (2012).

Duet Santa Maria Assunta in pisa znajduje się około dwóch kilometrów od dworca kolejowego Pisa Centrale. Można do niego dojechać również autobusami linii 21 i Navetta E. Ponadto w Pizie znajduje się kilka parkingów i garaży.

Długa historia Pizy z wodą jest widoczna w jej kulturze. Miasto było kiedyś potęgą morską i jest siedzibą Uniwersytetu w Pizie, który jest jednym z najbardziej znanych włoskich uniwersytetów. Piza ma również dwie prestiżowe szkoły absolwentów, Sant’Anna School of Advanced Studies i Scuola Normale Superiore di Pisa.

Cmentarz Monumentalny

Cmentarz Monumentalny w Pizie jest jednym z najpiękniejszych we Włoszech. Znajduje się na północnym skraju Placu Katedralnego. Znany jest również jako Camposanto Monumentale i Camposanto Vecchio. Zawiera ponad milion nagrobków, w tym nagrobki miejscowych sławnych ludzi.

Cmentarz Monumentalny to miejsce święte, z pięknymi freskami i ogromną kolekcją rzymskich sarkofagów. Został zbudowany w 1278 roku na miejscu wcześniejszego miejsca pochówku. Pierwotnie planowany był jako kościół, ale później został zmieniony na cmentarz. Cmentarz znajduje się w pobliżu rzeki Arno i jest bardzo blisko słynnych zabytków Pizy, w tym Palazzo Medici.

Na cmentarzu znajduje się kilka kaplic. Najstarsza kaplica, zbudowana w 1360 roku, poświęcona jest grobowi Ligo Ammannatiego. Giovanni della Robbia wykonał drugą kaplicę w 1518 roku. Kolejna kaplica poświęcona jest świętemu Jerome. Jest tu również muzeum, w którym znajduje się kilkadziesiąt starożytnych rzymskich sarkofagów.

Cmentarz Monumentalny w Pizie zawiera wiele dzieł sztuki. W czasach renesansu był uważany za jeden z największych cudów Włoch. Znajdowały się tam cenne rzymskie sarkofagi przeplatane dziełami znanych czternastowiecznych malarzy. Podobno ziemia na Cmentarzu pochodziła z Góry Kalwarii. W XIV wieku mieszkańcy Pizy zlecili malowanie cmentarza cenionym malarzom.

Monumentalny Cmentarz w Pizie znajduje się na skraju Placu Katedralnego. Pierwotnie został zbudowany na świętej ziemi Golgoty. W XII wieku był przewidziany jako kościół, ale w połowie jego budowy został przekształcony w cmentarz. Zawiera trzy kaplice i wiele grobów, rozmieszczonych pod arkadami i na centralnym trawniku.

Monumentalny Cmentarz w Pizie jest pięknym, pogodnym i spokojnym miejscem do odwiedzenia. Jest również domem dla niektórych z najbardziej znanych fresków miasta. Znajduje się w pobliżu Piazza dei Miracoli i cmentarza Campo Santo.

Podobne tematy