Lucca i uroczystość Świętego Krzyża

Lucca to miasto słynące z obchodów Święta Krzyża, które odbywają się co roku w okresie Wielkiego Postu. W tym czasie ludzie przynoszą woskowe hołdy św. Jana Chrzciciela, Matki Boskiej i Świętego Oblicza Jezusa. Historia dostarczenia obrazu do Lucca przypisuje się podobno wołu bez woźnicy. Legendy mówią, że obraz został przełożony do kościoła San Martino w sposób cudowny i dlatego właśnie ten kościół został wybrany na katedrę miasta.

Luminara di Santa Croce

Luminaria di Santa Croce w Lucca to procesja świec i świateł przez miasto. Setki świec ustawia się na ulicach historycznego centrum, a ludzie ubrani w średniowieczne stroje idą w procesji. Choć jego początki są niejasne, festiwal jest jednym z największych w Toskanii, z tysiącami świec i świateł umieszczonych na zabytkowych budynkach.

Festiwal ten upamiętnia przybycie z Ziemi Świętej drewnianego krzyża, który został wyrzeźbiony przez Nikodema podczas procesu Jezusa. Zaginął on do VIII wieku, ale później został odzyskany i przywieziony do Lucca. W 1482 roku w Lucca wybudowano dla niego specjalną kaplicę.

Oprócz podkreślenia historycznego znaczenia drewnianej figury Chrystusa, Luminara di Santa Croce jest popularnym miejscem dla turystów, aby kupić przedmioty religijne. W Lucca jest mnóstwo sklepów z pamiątkami, gdzie można znaleźć pamiątki, które celebrują Święty Krzyż. Lucca jest również znana ze swojego domowego jedzenia. Wśród jej słynnych specjałów są farro, grzyby porcini i oliwa z oliwek.

Luminaria di Santa Croce w Lucca to główny festiwal religijny miasta. Festiwal ten celebruje krucyfiks na drewnianym krzyżu i zawiera tysiące maleńkich świeczek. Świece są umieszczane przez robotników w dniu poprzedzającym festiwal, a miasto jest pięknie oświetlone światłem świec wieczorem.

Tradycje przynoszenia woskowych danin do Lucca

W średniowieczu woskowe daniny były częstym widokiem w dużych miastach. Były to przedmioty luksusowe, które w uroczystej formie ofiarowywano podczas obchodów święta patrona hegemonicznego miasta. Tradycyjnie nie zapalano ich od razu i pozostawały niepodświetlone aż do następnego roku, kiedy to zapalano je, by zapewnić iluminację posągom.

Luminara di Santa Croce to jedna z najważniejszych uroczystości religijnych we Włoszech, 13 września ulice są wyłożone tysiącami świec. Ta uroczystość honoruje legendarny krucyfiks Volto Santo i wprowadza do miasta magiczną atmosferę. Na czas uroczystości wyłączane są wszystkie światła elektryczne, a świece zawieszane są w ramach okiennych i drzwiach, a starożytne kościoły są oświetlane.

To wydarzenie jest częścią jeszcze większego wydarzenia, zwanego Settembre Lucchese, które odbywa się w kilku miejscach w Lucca. Jest to również część słynnego parku rozrywki w Lucca. Festiwal odbywa się każdego września i jest jednym z najbardziej popularnych wydarzeń w mieście.

Historia Świętego Oblicza Jezusa z Lucca

Historia Świętego Oblicza Jezusa z Lucca sięga czasów Chrystusa, kiedy to faryzeusz Nikodem wyrzeźbił portret Jezusa używając swojej pamięci. Wyrzeźbiony portret był przechowywany w grocie w Palestynie przez ponad 700 lat. W XII wieku statek przywiózł obraz do Lucca, gdzie został zamontowany w katedrze. Z upływem lat ikona stała się ważnym przystankiem na szlaku pielgrzymkowym.

Krucyfiks, czyli Volto Santo, został wyrzeźbiony z drewna cedrowego przez człowieka o imieniu Nikodem. Po wyrzeźbieniu ciała Chrystusa, zasnął i nie dokończył twarzy. Krucyfiks był ukryty przez 700 lat, aż w końcu został przywieziony do Lucca przez bezzałogowy statek. Dziś ludzie obchodzą święto Świętego Krzyża, gromadząc się wokół Świętego Oblicza.

Krucyfiks z Lucca jest symbolem ukrzyżowania Chrystusa. Ta długa na osiem stóp figura przedstawia Chrystusa na krzyżu. Uważana jest za świętą relikwię, dlatego ma ogromne znaczenie dla miasta i jego mieszkańców.

Figura Świętego Oblicza ubrana jest w piękne złote szaty na uroczystość Świętego Krzyża. Jest ona przynoszona do katedry z bazyliki San Frediano 13 września, przy biciu dzwonów w całym mieście. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Bruno Forte. Posąg jest symbolem miasta i powodem do dumy dla miasta-państwa.

Święte Oblicze Jezusa z Lucca jest znanym obiektem kultu w całej północnej Europie. W późnym średniowieczu francuska szlachta poszukiwała relikwii, aby oddać jej cześć. Jest to również czas, kiedy chrześcijanie obchodzą święto Podwyższenia Krzyża Świętego, upamiętniające odzyskanie krzyża Jezusa. Podwyższenie Krzyża Świętego ma swoje początki na chrześcijańskim Wschodzie i Zachodzie.

Podwyższenie Krzyża Świętego

W XIV wieku Volto Santo, święta góra, była świętym miejscem dla mieszkańców Lucca. Król Anglii Wilhelm II w 1087 roku potwierdził swoją przysięgę: „per sanctum vultum de Lucca”. Poeta Dante Alighieri wspomina o górze w XXI canto swojego „Inferno”. 14 września kościoły katolicki i prawosławny obchodzą „Podwyższenie Krzyża Świętego”, a miasto Lucca organizuje wielkie festiwale, aby uczcić to wydarzenie.

Święto to upamiętnia odkrycie i ponowne odkrycie prawdziwego krzyża, który został użyty podczas ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Krzyż został odkryty przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna. Po odkryciu Konstantyn poświęcił mu dwa kościoły, jeden na Górze Kalwarii, a drugi na Świętym Grobie. W 629 roku Herakliusz II sprowadził krzyż z powrotem do Jerozolimy.

Krzyż Święty jest czczony podczas specjalnego nabożeństwa po Boskiej Liturgii. Krzyż umieszczany jest na tacy i otoczony bazylią, a następnie niesiony w uroczystej procesji przez kościół. Po procesji kładzie się go na stole, gdzie kapłan składa prośby z czterech stron stołu, które symbolizują cztery kierunki na kompasie. Następnie krzyż jest podnoszony i opuszczany, co symbolizuje odkrycie i wywyższenie Chrystusa.

Podwyższenie Krzyża Świętego w Lucca rozpoczyna się nieszporami 13 września i trwa przez cały dzień 14 września, włączając w to słynną procesję ze świecami, znaną jako La Luminara bella. Uroczystość ta jest szczególnie ważna w Lucca, ze względu na tysiącletni kult Świętego Oblicza z Lucca, wielkiego drewnianego krucyfiksu czczonego w katedrze. Wcześniej przy podobnych okazjach nie przewożono czczonego obrazu, lecz oddawano mu hołd przed katedrą.

Oprócz katedry w Lucca, w kilku innych włoskich miastach powstały kaplice poświęcone czci Świętego Oblicza. Miasto Wenecja szczyciło się niegdyś słynnymi kupcami jedwabiu, a jego kaplice poświęcone Volto Santo są obecne również w Wenecji.

Podobne tematy