Co robić w Maremma, Toskania

Region Maremma znajduje się w środkowo-zachodnich Włoszech, granicząc z Morzem Tyrreńskim. Obejmuje części południowo-zachodniej Toskanii i północnego Lacjum. Ten nadmorski region był kiedyś w przeważającej części bagnem, które często było malaryczne. Jednak region ten został później osuszony przez Ferdynanda I de’ Medici.

Porto S. Stefano

Jeśli jesteś smakoszem, będziesz chciał odwiedzić Porto S. Stefano. To malownicze nadmorskie miasteczko, z molo wyłożonym łodziami rybackimi i straganami sprzedającymi świeże ryby. Zobaczysz luksusowe łodzie należące do VIP-ów, obok starych łodzi rybackich i „gozzi”. Ruchliwa przystań jest doskonałym miejscem do oglądania łodzi wypływających na wyspy archipelagu Maremma.

Porto Santo Stefano znane jest również z restauracji serwujących owoce morza, w tym słynne caldaro. Do przetworów z owoców morza zalicza się mazzama, czyli grupa niedrogich ryb, w tym surmullet i morszczuk. Scaveccio, natomiast, to preparat rybny wykonany z pierścieniowatych leszczy morskich. Wody są nieskazitelnie czyste, a region słynie z miejsc do nurkowania i snorkelingu.

Oprócz owoców morza, miasto posiada również starożytny rzymski fort i piękne widoki na morze. To idealne miejsce na romantyczny wypad. W pobliżu znajdziesz również starożytne miasto Cosa, które zostało założone w 273 roku p.n.e.

Strategiczne położenie Porto Santo Stefano nadało mu ciekawą historię. Było ono odwiedzane przez wielu starożytnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Rzymianie również pozostawili ślady swojej obecności, m.in. rzymskie ruiny w pobliskich łaźniach Bagni di Domiziano. Miasto było rządzone przez Wielkie Księstwo Toskanii, aż w 1860 roku weszło w skład Rządu Włoch.

Porto Ercole

Porto Ercole Maremma znajduje się w regionie Maremma we Włoszech. Jego wybrzeże było kiedyś strategicznym miejscem dla Imperium Osmańskiego. Miasto znajdowało się blisko rynków niewolników w Konstantynopolu i baz w północnej Afryce. Dzięki temu było ważnym portem strategicznym.

Miasto ma długą historię i jest otoczone pięknymi krajobrazami. Jego wąskie uliczki zostały zbudowane w celu ochrony przed żywiołem morza. Dziś miasto jest popularnym miejscem dla mieszkańców, aby uciec od upałów. W okolicy znajdują się również eleganckie sklepy i luksusowe łodzie. W związku z tym mieszkańcy bardzo dbają o swoją plażę.

Porto Ercole jest również znane z sagras, nieformalnych rynków spożywczych, na których sprzedawcy oferują swoje wyroby. W tym czasie można spróbować różnych lokalnych potraw, w tym grillowanych ryb i ficamaschia. Możesz również doświadczyć lokalnej kuchni w restauracji o tematyce pirackiej.

W mieście znajduje się również Argentario Resort Golf & Spa. Ośrodek oferuje światowej klasy usługi spa i najnowocześniejszy design. Oferuje on również zapierające dech w piersiach widoki na Maremmę.

Lago di Burano

Lago di Burano to idylliczne słone jezioro otoczone wydmami o długości 3 km. W pobliżu znajduje się ufortyfikowana Torre di Buranaccio. Dostępnych jest wiele wycieczek, które odkrywają naturę Lago i jego naturalne piękno. WWF organizuje również wycieczki leśne po okolicy.

Lago di Burano jest otoczone rezerwatem przyrody i charakteryzuje się autentyczną laguną. Seria wydm i gęsta roślinność oddziela tę lagunę od morza. Nad jeziorem góruje wieża widokowa, która podkreśla naturalne piękno tego miejsca. Laguna jest obszarem chronionym, więc dostęp do niej jest dozwolony tylko w określonych godzinach. Mimo to warto poświęcić czas na odwiedzenie tej uroczej wyspy i podziwianie jej naturalnego piękna.

Lago di Burano to dziewicza oaza położona w pobliżu wybrzeża Maremmy. Jezioro jest państwowym rezerwatem przyrody od 1980 roku i jest również Oazą WWF. Jego wyjątkowe lustro wody sprawia, że jest to ważne siedlisko dla wielu ptaków wędrownych. Pierwotnie rezerwat myśliwski, jezioro jest obecnie sanktuarium dzikiej przyrody.

La Trattoria Enrico Bartolini

Nowoczesna kuchnia śródziemnomorska w La Trattoria Enrico Bartonelli w Maremma jest doskonałym sposobem na celebrowanie świeżych, lokalnych produktów tego regionu. Szef kuchni Enrico Bartolini wykorzystuje zioła i warzywa uprawiane w posiadłości do tworzenia świeżych i pełnych smaku dań, które zachwycą Twoje podniebienie. Można również spróbować wina zrobionego z własnej oliwy z oliwek.

Chociaż Maremma jest domem dla kilku wspaniałych restauracji, niewiele z nich posiada gwiazdki Michelin. Te gwiazdki są wskaźnikiem umiejętności szefa kuchni i jakości lokalu. Trattoria di Enrico Bartolini w Maremmie, położona w pobliżu Tenuta La Badiola, jest jedną z niewielu restauracji w regionie, która otrzymała takie wyróżnienie. Restauracja została otwarta w 2016 roku i jest prowadzona przez młodego szefa kuchni Enrico Bartoliniego. W restauracji serwowane jest również menu degustacyjne. Zmienia się ono wraz z porami roku, ale menu jest zawsze wysokiej jakości. W miarę możliwości wykorzystywane są składniki z zerowego kilometrażu.

Uroczy hotel położony jest na wsi Maremma, kilka kilometrów od głównych miast Włoch. Jego dwa główne budynki – Fattoria i Villa – połączone są gościnnym, nieformalnym Ogrodem Zimowym, który płynnie łączy się z lobby i recepcją. Wnętrza charakteryzują się ciepłymi, zachęcającymi kolorami i wyjątkową elegancją. Pokoje wyposażone są w ekskluzywne toskańskie meble. Ośrodek posiada również własną restaurację La Trattoria Enrico Barolini, która jest doskonałym miejscem na posiłek.

Il Serratone to duża dziewięciopokojowa wiejska rezydencja

Przestronna willa położona jest w wiejskiej okolicy Maremma i posiada 9 luksusowych sypialni, każda z własną łazienką. Może pomieścić do 18 gości i posiada klimatyzację w całej nieruchomości. W głównym domu znajduje się również sala bilardowa, system kina domowego oraz basen. Na terenie posiadłości znajduje się również duży park o powierzchni 1200 akrów. Znajduje się tam również SPA, sala fitness oraz gabinet masażu.

Posiadłość obejmuje piękne krajobrazy, rozległe ogrody i tradycyjną willę w stylu wiejskim. Położona wśród cienistych lasów i cichych pól, ta duża wiejska rezydencja znajduje się zaledwie dwie godziny od popularnego miasta Forte dei Marmi. Maremma szczyci się również czystymi plażami, a niebieska flaga jest regularnie przyznawana jej plażom.

Il Serratone jest chronionym przez WWF rezerwatem przyrody

Maremma jest oszałamiająco pięknym regionem Toskanii. Ten piękny obszar Włoch jest domem dla wielu rezerwatów przyrody, o łącznej powierzchni ponad 40 000 hektarów. Region oferuje szeroką gamę działań i możliwości dla odwiedzających, aby odkryć piękno natury.

Rezerwat jest domem dla szerokiej gamy dzikich zwierząt, od małych ssaków po egzotyczne ptaki. Jest on również chroniony przez WWF, co czyni go idealnym miejscem do odwiedzenia przez rodziny. Istnieje wiele działań, w których rodziny mogą wziąć udział, w tym wędrówki i jazda na rowerze przez rezerwat przyrody.

Il Serratone jest częścią posiadłości Moscatello i rozciąga się na 1200 akrach rezerwatu przyrody. Jest to miejsce spokoju i prywatności, otoczone bujnymi wzgórzami i mieniącym się błękitem morzem. W pobliżu można również skorzystać z naturalnych kąpieli termalnych.

Kolejnym ciekawym miejscem w Maremmie jest miasteczko Monte Argentario. To miasto, pierwotnie będące wyspą, położone jest na wybrzeżu pomiędzy Grosseto a Latium. Posiada niezwykły krajobraz i antyczne budowle. Średniowieczne miasteczko zdominowane jest przez ruiny sieneńskiego zamku i posiada jedne z najpiękniejszych widoków w regionie.

Podobne tematy