5 najlepszych letnich zajęć w Toskanii

Możesz doświadczyć cudów nocnego nieba wybierając się na wycieczkę do jednego z wielu toskańskich planetariów. W planetariach znajdują się teleskopy i wydarzenia, dzięki którym można wpatrywać się w nocne niebo. Toskańskie planetaria organizują również deszcz meteorytów Perseidów, który można obserwować przez teleskopy.

Elba

Jeśli szukasz czegoś innego tego lata, rozważ spędzenie dnia na włoskiej wyspie Elba. Ta wyspa jest częścią Parku Narodowego Archipelagu Toskańskiego i jest znana z plaż. Była to również wyspa, na której Napoleon mieszkał podczas swojego wygnania w latach 1814-1815. Możesz nawet odwiedzić Muzeum Minerałów Elban, które znajduje się w mieście Rio Marina.

Elba ma 147 km linii brzegowej, co czyni ją trzecią co do wielkości we Włoszech. Turyści będą mieli tutaj wiele opcji aktywności wodnych, w tym snorkeling, nurkowanie, kajakarstwo i pływanie. Wyspa jest również idealna do uprawiania turystyki pieszej, znajduje się na niej około 50 różnych szlaków turystycznych.

Miłośnicy wina i jedzenia docenią tradycję winiarską wyspy. Wyspa ma długą historię produkcji wina, sięgającą czasów etruskich. Była ona również znana ze swojego zdrowia, a mieszkańcy często byli chwaleni za swoje zdrowe usposobienie. Wyspa jest również domem dla słynnego wina deserowego „Aleatico”, które dobrze komponuje się z deserami na bazie czekolady. Jeśli kochasz jedzenie i wino, dzień spędzony na degustacji znanych winnic na wyspie jest idealnym sposobem na spędzenie czasu na Elbie.

Inna z satelitarnych wysp wyspy, Paolina, jest popularnym miejscem wśród turystów. Znajduje się tam pałac Napoleona i domek na plaży, oba są otwarte dla zwiedzających. Możesz odwiedzić oba te miejsca, jeśli masz samochód i jest to świetny sposób na spędzenie popołudnia.

Fiesole

Jeśli chcesz doświadczyć jednej z najlepszych letnich aktywności w Toskanii, rozważ jednodniową wycieczkę do Fiesole. Położone 5 kilometrów na północny wschód od Florencji, Fiesole jest malowniczym miasteczkiem z wieloma starożytnymi strukturami. Budynki te sięgają aż do czasów etruskich i rzymskich.

W Fiesole znajduje się duży park archeologiczny, w którym znajduje się częściowo odrestaurowany rzymski amfiteatr z I wieku p.n.e.. Na terenie obiektu znajduje się również etruska świątynia i łaźnie. Do Fiesole można dojechać środkami transportu publicznego, autobusy kursują z Piazza San Marco do dworca kolejowego. Jeśli jedziesz samochodem, możesz pojechać autostradą A1 do Fiesole i zaparkować samochód. W mieście jest kilka parkingów, a większość hoteli oferuje parking.

Będąc w mieście, warto zwiedzić wiele miejsc związanych ze sztuką i kulturą w Fiesole. Miejska katedra, Duomo di San Romolo, jest przykładem architektury romańskiej. Jej dzwonnica jest łatwa do zauważenia. Inne interesujące miejsca w Fiesole to Pałac Biskupi i katedra w stylu gotyckim, Santa Maria Primerana. Warto także odwiedzić Museo Bandini, w którym znajduje się kolekcja XIII i XIV-wiecznych dzieł sakralnych.

Pienza

Jeśli szukasz miejsca na niezapomniane toskańskie wakacje, to Pienza jest doskonałym wyborem. To miasto oferuje piękne widoki na Val d’Orcia i jest doskonałym miejscem na spróbowanie sera pecorino. Możesz również odwiedzić pobliskie miasto Montalcino, dom dla wina Brunello di Montalcino, które jest uważane za jedno z najlepszych na świecie. Spędzenie zaledwie 2 godzin na zwiedzaniu obu miast to wystarczający czas, aby poznać smak tego, co czyni je tak wyjątkowymi. Jeśli masz więcej czasu, możesz nawet pozostać w Pienzy.

Pienza znajduje się w Val d’Orcia, regionie południowej Toskanii około 50 km od Sieny i Montepulciano. Można łatwo dojechać samochodem lub wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Można również skorzystać z połączenia autobusowego, aby dotrzeć do miasta. Trwa to jednak dłużej i wiąże się z jedną przesiadką. Najlepiej więc wziąć taksówkę lub samochód.

W Pienzy jest co robić. Na początek można wybrać się na słynny w mieście festiwal sera. Jest to coroczne wydarzenie, które rozpoczęło się w latach 60-tych i stało się oficjalne w 1974 roku. Ideą festiwalu było przyciągnięcie turystów do miasta. Podczas festiwalu sera, drużyny muszą przetoczyć koła sera pecorino do palika znajdującego się na środku placu. Zawody odbywają się pomiędzy czterema drużynami – po jednej z każdej dzielnicy w obrębie murów miejskich.

Lucca

W Lucca jest kilka rzeczy do zrobienia, w tym wizyta na słynnej wieży Guinigi. Możesz wybrać się na wycieczkę aperitivo lub spróbować lokalnych potraw i wina. Możesz również wypożyczyć rower i cieszyć się spokojną wycieczką po mieście. Za jedyne 20 euro od osoby możesz cieszyć się całodniowym wypożyczeniem. Kolejną wielką atrakcją jest Krzywa Wieża w Pizie. Możesz wziąć udział w wycieczce grupowej lub zdecydować się na prywatną wycieczkę z przewodnikiem.

Lucca ma bogatą historię. Na przestrzeni wieków miasto było rządzone przez wielu różnych ludzi, od Rzymian po Ostrogotów. Później rządzili nim Lombardowie, Frankowie, Napoleon i Dom Burbonów. Przez lata na architekturę miasta wpływali jego poprzedni władcy.

Historyczne centrum Lucca jest wyjątkowe, z budynkami o różnych kształtach i rozmiarach. Piazza del Mercato to dziwna owalna przestrzeń, która kiedyś była rzymską areną. Budynki w centrum miasta są zbudowane wzdłuż śladu masywnych kamiennych murów.

Tor Mugello

Jeśli uwielbiasz oglądać wyścigi samochodowe, tor Mugello jest jednym z najważniejszych miejsc w Toskanii. Tor gościł wydarzenia motosportowe, takie jak Mille Miglia i mistrzostwa FIA GT. Od tego czasu stał się ważnym krajowym obiektem wyścigowym. Ponadto, według badań przeprowadzonych przez Enovation Consulting, został uznany za jeden z najbardziej zrównoważonych torów wyścigowych na świecie. Posiada szereg certyfikatów ISO i uzyskał akredytację środowiskową FIA.

Jeśli jesteś zainteresowany oglądaniem wyścigów MotoGP, tor Mugello jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w Toskanii. Możesz nawet ścigać się na motocyklu na tym historycznym torze, który w 2024 roku obchodzi swoje 30-lecie. Będąc tam, pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód osobisty i bilety.

Tor Mugello znajduje się trzydzieści kilometrów na północ od Florencji. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych torów wyścigowych na świecie. W ciągu całego sezonu, tor jest gospodarzem kilku wydarzeń. Możesz obejrzeć sesję treningową lub wyścig, co może być świetnym sposobem na spędzenie letniego popołudnia.

Zobacz też: Najwyższe szczyty Europy. Lista Gór w Koronie Polski

Panzanella

Podczas pobytu w Toskanii jednym z najważniejszych zajęć jest polowanie na trufle. Trufle są unikalne dla tego regionu i można je znaleźć tylko w środowisku naturalnym. Po polowaniu, Ty i Twój partner możecie cieszyć się romantyczną kolacją z motywem trufli, jak również degustacją wina.

Wspinaczka na wieżę jest jednym z najważniejszych letnich zajęć w Toskanii, ale możesz również spędzić dzień wędrując po okolicy, degustując oliwę z oliwek i próbując lokalnych win. Ten region słynie z oliwy z oliwek, a prawdziwa toskańska oliwa z oliwek będzie smakować o wiele lepiej niż ta, którą znajdziesz w sklepie spożywczym.

Włoski przemysł winiarski jest znany ze swoich światowej sławy win, a festiwale wina odbywają się w całym regionie przez całe lato. Wycieczka do regionu Chianti w Toskanii to idealny sposób na spróbowanie najlepszych win tego regionu. Możesz pojechać do regionu Chianti z hotelu lub po prostu wędrować po winnicach. Możesz nawet wziąć udział w lokalnym festiwalu, który celebruje najlepsze toskańskie jedzenie.

Muzyka to kolejne ważne letnie zajęcie w Toskanii. W całym regionie odbywa się wiele przedstawień operowych i koncertowych. W Lucca, Festiwal Operowy Pucciniego odbywa się w Torre del Lago, podczas gdy Lirica in Piazza ma miejsce w Massa Marittima. W Estate Fiesolana, rzymskim teatrze pod gołym niebem, również odbywają się letnie koncerty. Można również wypożyczyć deski do wiosłowania, aby cieszyć się wodami rzeki Garfagnana.

Pociąg parowy

Jeśli szukasz niezapomnianego sposobu na spędzenie lata w Toskanii, rozważ wejście na pokład pociągu parowego. Sieć kolejowa w Toskanii obejmuje wiele pociągów turystycznych, które mogą zabrać Cię do małych miasteczek i uczcić specjalne wydarzenia. Pociągi od dawna fascynują podróżników. Podróż pociągiem to doskonały sposób na zwolnienie tempa wakacji, a jednocześnie poznanie piękna i historii włoskich krajobrazów. Lokomotywy parowe i zabytkowe wagony są dostępne na wycieczki i można je znaleźć w całej Toskanii.

Dla dzieci, przejażdżka pociągiem parowym jest zabawnym sposobem na poznanie toskańskiej wsi w nowy sposób. Pociąg zabierze Cię w podróż przez wieś i miasta, zatrzymując się w średniowiecznych wioskach, ruinach i historycznych miejscach. Pociąg zabierze Cię do słynnych miast: Sieny, Grosseto, Pistoia, Florencji i Marradi. Przejedzie również przez lasy kasztanowców, które są powszechne w Toskanii.

Oprócz przejażdżki pociągiem parowym, można wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem po zabytkowym mieście. Pociąg jedzie wzdłuż linii kolejowej Asciano-Monte Antico, która w latach 90. XX wieku przestała być użytkowana. Podczas przejażdżki będziesz mógł zobaczyć etruskie grobowce i malowidła, a także odwiedzić wioski, muzea i zajęcia sportowe. Możesz również połączyć tę aktywność z innymi letnimi zajęciami, takimi jak targ rolniczy lub jarmark.

Podobne tematy